Czy w opisanej sytuacji jest obowiązek zwrotu odliczonych kwot w ramach ulgi mieszkaniowej?

Czy w opisanej sytuacji jest obowiązek zwrotu odliczonych kwot w ramach ulgi mieszkaniowej?


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanowienie


- uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 6.04.2005r. (uzupełnionym dnia 19.04.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

Porady prawne


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 2001 - 2003 korzystała Pani z ulgi budowlanej z tytułu wpłat na mieszkanie zgodnie z umową z Y Sp. z o.o. w Z. W październiku 2001r. podpisała Pani aneks do umowy, który zmieniał niektóre warunki umowy. Z przyjętych zobowiązań wywiązała się Pani w całości. W kwietniu 2003r. w wyniku rażącego naruszenia warunków umowy oraz niedotrzymania określonych w umowie terminów zakończenia budowy budynku, a także zagrożeniem utraty wpłaconej kwoty, wystąpiła Pani z pozwem do sądu w Z. o zwrot wniesionego wkładu budowlanego od Y' Sp. z o.o. W październiku 2003r. zapadł wyrok zobowiązujący Y Sp. z o.o. do zwrotu wpłaconego wkładu budowlanego. Zwrot ten otrzymała Pani w lutym 2004r, a w maju 2004r. podpisała Pani umowę z inną firmą deweloperską, wykorzystując jako wpłatę w całości zwrócony wkład z Y Sp. z o.o.

Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, nie ma Pani obowiązku zwracania odliczonych w latach 2001 - 2003 kwot ulgi budowlanej.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Na podstawie art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowy od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z póżn. zmian./ w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,

2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,

3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzącym tę kasę,

5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

W opisanej przez Panią sytuacji zaistniała okoliczność, o której mowa w art. 27a ust. 13 pkt 3 cytowanej ustawy, która spowodowała obowiązek doliczenia do podatku kwot odliczonych w ramach ulgi budowlanej w latach 2001 - 2003. Wpłacone kwoty wkładu budowlanego do Y Sp. z o.o. zostały Pani zwrócone, a fakt przeznaczenia ich na wpłaty na budowę nowego lokalu mieszkalnego u innego dewelopera nie może być traktowany jako kontynuacja tej samej inwestycji.

W związku z powyższym była Pani zobowiązana do doliczenia do podatku w zeznaniu podatkowym za 2004r. kwotę odliczoną w latach 2001 - 2003.

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 stycznia 2005r., III SA/Wa 365/04 niepublikowany, na który się Pani powołuje we wniosku nie dotyczy sytuacji opisanej w stanie faktycznym.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika