Jaka stawka VAT naliczonego w fakturach generalnego wykonawcy obowiązuje przy budowie budynku mieszkalnego (...)

Jaka stawka VAT naliczonego w fakturach generalnego wykonawcy obowiązuje przy budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego, w którym powierzcnia mieszkalna wynosi 1960,14metrów kwadratowych a użytkowa 343?

W dniu 06.12.2006r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wniosek Spółki z dnia 04.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przypadku stawki podatku VAT naliczonego w fakturach generalnego wykonawcy za roboty budowlane.

Podatnik w złożonym wniosku przedstawił następujący stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie. Spółka zgodnie z umową zawartą z wykonawcą robót budowlanych realizuje przedsięwzięcie inwestycyjno ? budowlane. Wartość robót objętych umową wynosi 4.891.958,34 + VAT. Zakres robót obejmuje budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami i usługami, uzbrojenie w infrastrukturę i urządzenie terenu na działce nr ... przy ul. ..... w W..... W budynku mieszkalnym wielorodzinnym powierzchnia użytkowa mieszkań wynosi 1960,14 m2, powierzchnia użytkowa biura TBS-u 105,45 m2, powierzchnia użytkowa pomieszczeń usługowo ? handlowych ? 83,38 m2 oraz powierzchnia użytkowa 9 sztuk garaży w budynku ? 153,67 m2.

W związku z powyższym Podatnik pyta: - Jaka stawka VAT naliczonego w fakturach generalnego wykonawcy za roboty budowlane obowiązuje?

Zdaniem Spółki z uwagi na niski wskaźnik udziału łącznej powierzchni biura, pomieszczeń usługowo ? handlowych oraz garaży w stosunku do powierzchni użytkowej mieszkań obowiązuje jedna stawka 7% podatku VAT naliczonego od wszystkich robót budowlanych objętych umową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego działając na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22 %, poza wyjątkami wyszczególnionymi w ww. ustawie oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.). Mocą przepisu przejściowego jakim jest art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy o VAT, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), stanowiące usystematyzowany wykaz obiektów budowlanych, definiuje m.in. pojęcia takie jak:

  • obiekty budowlane ? to konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych;
  • budynki ? to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Budynki dzielą się na mieszkalne i niemieszkalne:

  • budynki mieszkalne - to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.
  • budynki niemieszkalne ? to obiekty budowlane wykorzystywane głównie dla potrzeb niemieszkalnych. W przypadku, gdy co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych, budynek klasyfikowany jest jako budynek mieszkalny.

Zaś całkowita powierzchnia użytkowa budynku obejmuje całą powierzchnię budynku z wyjątkiem:

  • powierzchni elementów budowlanych m.in. podpór, kolumn, filarów, szybów, kominów;
  • powierzchni zajmowanych przez pomieszczenia techniczne instalacji ogólnobudowlanych;
  • powierzchni komunikacji, np. klatki schodowe, dźwigi, przenośniki.

W przedmiotowej sprawie istotne jest zatem prawidłowe zaklasyfikowanie wnoszonego budynku do odpowiedniego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, z uwagi na fakt, iż będzie to miało wpływ na stawkę podatku od towarów i usług w odniesieniu do wykonywanych robót budowlanych. Zgodnie z tym, co stwierdzono powyżej, podstawą zaliczenia obiektów budowlanych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie danego obiektu. Zastosowanie w przedmiotowej sprawie prawidłowej stawki podatku od towarów i usług do prowadzonych robót budowlanych uzależnione jest od zaklasyfikowania wznoszonego budynku, zgodnie z przeważającym przeznaczeniem tego budynku jako całości. W tym stanie faktycznym i prawnym, stwierdzić należy, iż jeśli wznoszony obiekt stanowić będzie budynek mieszkalny, wówczas wykonywane na nim roboty budowlane należy opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, w przeciwnym wypadku zastosowanie znajdzie stawka w wysokości 22 %.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego właściwą proporcję może określić inwestor lub projektant wznoszonego budynku na podstawie posiadanej dokumentacji projektowej lub kosztorysowej według ogólnie przyjętych w branży budowlanej kryteriów technicznych. W przypadku trudności z zaklasyfikowaniem obiektu można wystąpić do Urzędu Statystycznego w Łodzi Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych ul. Suwalska 29 93-176 Łódź. Tylko i wyłącznie prawidłowe zaklasyfikowanie wznoszonego budynku do odpowiedniego symbolu PKOB pozwala na ustalenie właściwej stawki podatku VAT dla robót budowlanych.

Jeżeli zatem udział procentowy części mieszkalnej wynosi co najmniej 50% całkowitej powierzchni użytkowej, to budynek będzie budynkiem mieszkalnym i do jego budowy stosuje się stawkę VAT 7%.

R e a s u m u j ą c:do usług budowy budynku należy zastosować stawkę VAT właściwą dla tego budynku jako całości, więc jeśli jest on klasyfikowany jako mieszkalny to właściwą stawką VAT będzie 7% - stanowisko prawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku i w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja niniejsza traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika