?W którym okresie rozliczeniowym podatnik będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia, w przypadku (...)

?W którym okresie rozliczeniowym podatnik będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia, w przypadku gdy termin płatności na umowie i na fakturze został określony odmiennie??

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku przez Stronę stanu faktycznego wynika, że jest nabywcą towarów i usług, określonych w art. 19 ut. 13 pkt. 1 ustawy o VAT (tzw. media), w stosunku do których ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu ich świadczenia oraz szczególny moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z ich nabyciem. Zastosowanie szczególnego momentu zarówno w przypadku powstania obowiązku podatkowego jak i w przypadku prawa do dokonania odliczenia uzależnione jest od terminu płatności. Terminy płatności należności z tytułu nabywanych przez Podatnika towarów i usług wynikają z treści umów lub regulaminów, bądź są określane bezpośrednio na fakturach. W niektórych przypadkach, pomimo iż termin określony jest w umowie, na fakturze zakupu sprzedawca określa inny termin płatności. Wątpliwości dotyczą powstania momentu, w którym Przedsiębiorstwo nabywa prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT.

Porady prawne

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku gdy termin płatności został ustalony w umowie ale na fakturach określony jest termin odmienny, możliwość skorzystania z prawa do odliczenia będzie, przysługiwać podatnikowi w rozliczeniu za okres w którym przypada termin płatności wskazywany na fakturach. Określenie terminu płatności ma bowiem charakter umowny, Strony mogą więc w każdej chwili zdecydować o jego zmianie.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a) dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

b) świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,

c) świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy.

W myśl art. 86 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny sprawy Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że ustawodawca nie uzależnił prawa do obniżenia podatku należnego od spójnego określenia terminu płatności na umowie i na fakturze za towary i usługi wymienione w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT. W przypadku faktur za tzw. media, przy założeniu warunku ustawowego tj. wskazania jakiego okresu dotyczy faktura, przepisy ustawy wskazują w sposób jednoznaczny, kiedy podatnik ma prawo dokonać rozliczenia i wiążą to prawo z upływem terminu płatności. Jednocześnie ustawodawca nie określił, iż przedmiotowy termin winien wynikać z umowy, jak ma to miejsce w przypadku przepisów dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia tego typu usług (art. 19 ust.13 pkt 1 lit. c). W związku z powyższym Strona rozliczając fakturę VAT dokumentującą usługi wymienione w/cyt art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT ma prawo obniżyć podatek należny o podatek naliczony wynikający z tej faktury w miesiącu w którym przypada termin płatności określony w fakturze.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika