Pytanie Spółki dotyczy zasad poboru przez Płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej (...)

Pytanie Spółki dotyczy zasad poboru przez Płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej dywidendy akcjonariuszowi z siedzibą na terytorium Niemiec.

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 z późn. zm) Naczelnik Urzędu Skarbowego udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie Spółki dnia 3 lutego 2004r., dotyczącej zasad poboru przez Płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej dywidendy akcjonariuszowi z siedzibą na terytorium Niemiec.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona jako Spółka Akcyjna posiada jedynego akcjonariusza, Spółkę prawa niemieckiego, któremu wypłaca dywidendę. Spółka jest w posiadaniu aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej, który potwierdza, że akcjonariusz, posiadający od 1995 roku ponad 25% akcji Spółki, ma siedzibę dla celów podatkowych w Republice Federalnej Niemiec.

Porady prawne

Stosownie do art. 22 ust 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.z 2000r. Nr 54 poz. 654 z późn.zm), podatek dochodowy od przychodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uzyskiwanych przez nierezydentów, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu, chyba że umowa w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawarta z krajem miejsca siedziby lub zarządu podatnika stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia się od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz z innych dochodów, (przychodów) z udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółek, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) nie mają siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
3) dochody (przychody) uzyskiwane są z udziału w zysku osoby prawnej, w której kapitale spółka uzyskująca ten dochód posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów nieprzerwanie przez okres nie krótszy niż dwa lata.
Ponadto, zgodnie z art.22 ust 5 przepisów art. 22 ust 4 nie stosuje się w przypadku, gdy dochody, o których mowa w ust. 1, są następstwem umorzenia udziałów, zbycia udziałów w celu ich umorzenia lub likwidacji osoby prawnej.
Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202 poz. 1957) przepisy art. 22 ust. 4 i 5 w brzmieniu wyżej cytowanym, mają zastosowanie do dochodów osiągniętych od dnia uzyskania przez Rzeczypospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej tj. od dnia 1.05.2004r.

Z przedstawionego powyżej stanu faktycznego wynika, że akcjonariusz spełnia łącznie wszystkie przesłanki wymienione w art. 22 ust 4 cytowanej wyżej ustawy.Zatem Strona dokonując wypłaty dywidendy po dniu 1.05.2004r. nie jest obowiązana do poboru podatku oraz złożenia deklaracji podatkowej z tego tytułu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika