Prosi się o udzielenie odpowiedzi, czy mamy prawo odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej nam przez (...)

Prosi się o udzielenie odpowiedzi, czy mamy prawo odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej nam przez kontrahenta, któremu zapłaciliśmy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy?

Na podstawie art. 216, art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.11.2006 r. wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

9 czerwca 1998 r. zawarliśmy umowę dzierżawy gruntu przy ul. .... na okres 15 lat od dnia 1 czerwca 1998 r. tj. do 2013 r. W związku z zaprzestaniem przez Agencje prowadzenia działalności gospodarczej na tym terenie, z dniem 31 sierpnia 2006 r. rozwiązaliśmy umowę dzierżawy i wypłaciliśmy kontrahentowi odszkodowanie w kwocie 20.921,35 zł za niedotrzymanie warunków umowy, a kontrahent wystawił nam fakturę VAT ze stawką 22% podatku VAT.

Przedstawiono pytanie:

Prosi się o udzielenie odpowiedzi, czy mamy prawo odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej nam przez kontrahenta któremu zapłaciliśmy odszkodowanie za niedotrzymanie warunków umowy?

i zajęto następujące stanowisko:

Otrzymanie odszkodowania za niedotrzymanie warunków umowy dotyczącego terminu w jakim ma ono obowiązywać nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a opodatkowaniu podlegają czynności zawarte w powyższym przepisie, wobec czego naszym zdaniem takie odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w związku z czym nie mamy prawa odliczyć naliczonego nam podatku, mimo że kontrahent wystawił fakturę VAT, a powinien notę obciążeniową.

Zgodnie z art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r Dz. U. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 cyt. ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest zatem istnienie związku tego podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 cyt. ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu jest zwolniona od podatku, a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana.

W sytuacji, gdy sprzedawca wystawił fakturę VAT opodatkowując czynność sprzedaży nie podlegającą opodatkowaniu, (tak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie), a nabywca faktury tj. Lubelska Agencja ..... otrzymała fakturę i uregulowała kwotę z tej faktury, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z tą transakcją na podstawie art. 86 ust. 10 ustawy o VAT.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a §4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika