Czy dochód z tytułu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wypłacany osobie mającej miejsce (...)

Czy dochód z tytułu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wypłacany osobie mającej miejsce zamieszkania w Rumunii podlega opodatkowaniu w Polsce?

Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy z dnia 23.06.1994 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1995 r. Nr 109, poz. 530),

Porady prawne


Minister Finansów uznaje stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej interpretacji prawa podatkowego w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego z tytułu zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego osobie mającej miejsce zamieszkania w Rumunii: za prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania tego zasiłku w Rumunii, w pozostałej zaś części za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Pan X, obywatel Rumunii, podpisał ze Spółką kontrakt cywilnoprawny w lutym 2006 r. na czas określony do czerwca 2008 r. Pan X jest zawodnikiem piłki nożnej i od początku 2007 r. przebywa w Rumunii, w ramach wypożyczenia do klubu ligi rumuńskiej. Pan X otrzymywał wynagrodzenie, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pan X uległ wypadkowi przy pracy i przez pewien czas w 2006 r. otrzymywał zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.


Spółka podaje, iż Pan X swoje centrum życiowe ma w Rumunii. W Polsce nie posiada numeru identyfikacji podatkowej NIP, a zezwolenie na tymczasowe zamieszkanie straciło ważność z dniem 20.03.2007 r.


Spółka sporządziła deklarację IFT-1R za 2006 r. dla Pana X, uwzględniając w niej zasiłek chorobowy.


W świetle powyższego Spółka stawia pytanie, czy zasiłek chorobowy powinien być opodatkowany w Rumunii (jak pozostała część dochodów) czy na zasadach ogólnych w Polsce ?


Zdaniem Spółki, zasiłek chorobowy wypłacany Panu X powinien być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym i rozliczony w Rumunii.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, zważono, co następuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm. ? w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.), osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).


Powołany przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a powołanej wyżej ustawy).


Umowa zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, nie zawiera przepisu odnoszącego się wprost do zasiłków chorobowych, zatem należy je zakwalifikować jako tzw. ?inny dochód?.


Zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. umowy, części dochodu osoby mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, które nie zostały wymienione w poprzednich artykułach niniejszej umowy, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.


Mając na uwadze opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, Minister Finansów stwierdza, iż przedmiotowy zasiłek chorobowy jest opodatkowany tylko w Rumunii.


Minister Finansów informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika