Czy podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce uzyskujący w 2004r. dochody wyłącznie z tytułu (...)

Czy podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce uzyskujący w 2004r. dochody wyłącznie z tytułu pracy świadczonej na terytorium Niemiec ma w Polsce obowiązek złożenia zeznania podatkowego ?

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19 kwietnia 2005r., uzupełnionego dnia 11 maja 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie opodatkowania dochodów osiągniętych w Niemczech w 2004r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chojnicach

stwierdza, że

stanowisko Pana przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przepracował Pan w Niemczech cały 2004 rok i nie osiągnął w tym okresie żadnych dochodów w Polsce.

Do wniosku dołączono PIT-11 oraz Lohnsteuerkarte 2004.

Zdaniem Pana z uwagi na to, że podatek został rozliczony w Niemczech nie powinien się Pan rozliczać w Polsce.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz na podstawie obowiązujących przepisów stwierdza się , że stanowisko Pana zajęte we wniosku z dnia 19 kwietnia 2005r. jest prawidłowe,

Zgodnie art. 3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14,poz.176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl postanowień art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powołany przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Stosownie do treści art.14 ust. 1 i 2 umowy z dnia 18 grudnia 1972r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską Ludową a Republiką Federalną Niemiec w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975r., nr 31, poz. 163 ze zm.), z zastrzeżeniem art.15,art.16 ust.2 art.17 i art.18, pensje , uposażenia i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z pracy najemnej, mogą być opodatkowane tylko w tym Państwie, chyba że wykonuje pracę w drugim Umawiającym się Państwie. Jeżeli praca jest tam wykonywana, wówczas osiągnięte za nią wynagrodzenia mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie

Natomiast zgodnie z art.27 ust.8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn.zm.)jeżeli podatnik, o którym mowa w art.3 ust.1 oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu ,zgodnie z ust.1, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych ? podatek określa się /.../ tzw. metodą progresji.

Mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa oraz okoliczności faktyczne sprawy uznać należy , że nie ma Pan obowiązku złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty) w roku podatkowym 2004.

Zgodnie z brzmieniem z art. 14b §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) pisemna interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 Ordynacji podatkowej o zakresie i sposobie zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika nie jest wiążąca dla Pana, wiąże natomiast , co wynika z art.14b § 2 , tutejszy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej właściwy dla Pana ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Końcowo podaje się, że interpretacja udzielona na podstawie art.14a § 1 ustawy Ordynacji podatkowej dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika