Nadleśnictwo dokonuje nadbudowy i przebudowy budynku leśniczówki sklasyfikowanego PKOB111 wraz z budową (...)

Nadleśnictwo dokonuje nadbudowy i przebudowy budynku leśniczówki sklasyfikowanego PKOB111 wraz z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Leśniczówka jest obiektem mieszkalnym, w którym 7% ogólnej powierzchni użytkowej przeznaczone jest na kancelarię.Do całości inwestycji należy zastosować 7% stawkę podatku VAT.

W ocenie tutejszego organu stanowisko wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawką w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pod pojęciem 'obiektów budownictwa mieszkaniowego', w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex-113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie:budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W omawianym przypadku zasadnicze znaczenie ma zaklasyfikowanie remontowanego budynku do stosownego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Stawka podatku od towarów i usług jest bowiem odnoszona do rodzaju budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek klasyfikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne. Ze złożonego wniosku wynika, że budynek będący przedmiotem przebudowy, nadbudowy i rozbudowy wraz z adaptacją części budynku na cele użytkowe został sklasyfikowany jako budynek mieszkalny jednorodzinny PKOB 111.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż roboty remontowo-budowlane prowadzone są w obiekcie sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 111- budynki mieszkalne jednorodzinne i dotyczą remontu budynku jako całości, zarówno części mieszkalnej jak i użytkowej. Z treści w/w przepisów wynika, że stawka VAT w wysokości 7% dotyczy robót remontowo-budowlanych wykonywanych we wszystkich lokalach nie tylko mieszkalnych znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Zatem na podstawie w/cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku robót prowadzonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zarówno w lokalach mieszkalnych jak i użytkowych stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika