Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w trakcie (...)

Czy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych w trakcie roku przez podatnika, małżonek podatnika, który prowadzi odrębną działalność gospodarczą opodatkowana w formie zryczałtowanego podatku dochodowego może dalej płacić podatek dochodowy w postaci ryczałtu ewidencjonowanego ?

W odpowiedzi na Pana zapytanie skierowane do tutejszego Urzędu pismem z dnia 25.08.2004 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje :

Przepis art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż dochody osiągnięte przez podatników z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach ogólnych z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba, że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Porady prawne

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa do naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wyłącza jednak pewne grupy podatników, którzy nie mogą wybrać tej formy opodatkowania w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Art. 8 ust. 1 w/w ustawy stanowi, iż ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników :
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu :
a) prowadzenia aptek,
b) działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw ( prowadzenia lombardów),
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 14 ust. 1 pkt 11,
e) świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej :
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,
6) rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Ze złożonych wyjaśnień wynika, iż w roku 2004 prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu obwoźnego artykułami przemysłowymi opodatkowaną na zasadach ogólnych, którą ma Pan zamiar w najbliższym czasie zlikwidować. Pana małżonka w miesiącu lipcu br. rozpoczęła, na podstawie odrębnego wpisu do ewidencji, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu artykułami przemysłowymi wybierając opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Uwzględniając stan faktyczny, w opinii tut. Urzędu likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana w formie zasad ogólnych nie ma wpływu na zmianę formy opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana małżonkę. Prowadzicie Państwo dwie odrębne działalności gospodarcze i przepisy art. 8 ust. 1 pkt 5 lit c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie mają w tym przypadku zastosowania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika