Czy na podstawie zawartej umowy o dzieło, otrzymane przez Podatnika przychody, należy zakwalifikować (...)

Czy na podstawie zawartej umowy o dzieło, otrzymane przez Podatnika przychody, należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, w sytuacji gdy Podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 217 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 21.07.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zakwalifikowania otrzymanych w przyszłości przychodów, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie tłumaczenia i nauki języka angielskiego , w sytuacji gdy na podstawie zawartej w przyszłości przez Panią umowy o dzieło, zobowiąże się się Pani do opracowania indywidualnego programu nauczania i przeprowadzenia zajęć z języka angielskiego. - zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym przez Panią wniosku z dnia 21.07.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 21.07.2006r.).


Wnioskiem z dnia 21.07.2006r. (data doręczenia do tutejszego organu podatkowego: 21.07.2006r.), który został uzupełniony w dniu 01.08.2006r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zakwalifikowania otrzymanych w przyszłości przychodów, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie tłumaczenia i nauki języka angielskiego, w sytuacji gdy na podstawie zawartej w przyszłości przez Panią umowy o dzieło, zobowiąże się Pani do opracowania indywidualnego programu nauczania i przeprowadzenia zajęć z języka angielskiego.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że od roku 1997 prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie tłumaczenia i nauki języka angielskiego.
Opodatkowana jest Pani w formie zasad ogólnych i w związku z tym faktem prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów, a zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych wyliczane są wg zasad określonych w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. wg skali podatkowej.
Od dnia 1 września 2006r. zamierza Pani rozpocząć współpracę, w ramach projektu ,,Profesjonalna Administracja - kursy językowe dla osób pracujących' - z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej z siedzibą w ........ przy ul.............
Warunkiem podjęcia tej współpracy jest podpisanie przez Panią umowy o dzieło, której przedmiotem będzie opracowanie indywidualnego programu nauczania i przeprowadzenie zajęć w czterech grupach, w wymiarze 180 godzin rocznie.
Poinformowała Pani Wyższą Szkołę Administracji Publicznej z siedzibą w ........., która będzie w przyszłości podmiotem zamawiającym wykonanie dzieła o fakcie prowadzenia przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie tłumaczenia i nauki języka angielskiego.
W przedmiotowym wniosku z dnia 21.07.2006r. oświadczyła Pani, że w Urzędzie Skarbowym Łódź-Polesie uzyskała Pani informację, że Wyższa Szkoła Administracji Publicznej z siedzibą w ..........., po podpisaniu z Panią umowy o dzieło nie będzie zobowiązana jako płatnik do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umowy o dzieło.
Pani zdaniem w powyższych okolicznościach, należność z tytułu umowy o dzieło stanowić będzie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który zostanie przez Panią wykazany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych wraz z pozostałymi przychodami uzyskanymi z tej działalności.


Ponadto uważa Pani, że § 2 pkt 4 projektu umowy o dzieło, który został dołączony przez Panią do w/w wniosku, nie będzie miał zastosowania w opisanym przez Panią stanie faktycznym, z uwagi na fakt, że wykonywane przez Panią w ramach powyższej umowy usługi będą wchodziły w zakres prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.
W związku z powyższym będzie Pani obowiązana do uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie składanych przez siebie deklaracji podatkowych PIT-5.
Nadmieniła Pani, że koszty uzyskania przychodów , które będą związane z wykonywaniem powyższej umowy będą księgowane w prowadzonej przez Panią podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Na tle powyższych okoliczności faktycznych, zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie o potwierdzenie swojego stanowiska w przedmiotowej sprawie oraz udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie:
,, Czy na podstawie zawartej umowy o dzieło, otrzymane przez Panią przychody, należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście , w sytuacji gdy złoży Pani płatnikowi, tj. Wyższej Szkole Administracji Publicznej oświadczenie, że wykonywane przez Panią usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej?'
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu,że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się: przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością


  • z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 9 w/ w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.


Zauważyć należy,że podstawowym kryterium pozwalającym na odróżnienie działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) od pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 powyższej ustawy) będzie występowanie zewnętrznych znamion działalności gospodarczej, w szczególności takich jak: rejestracja podatnika jako podmiotu gospodarczego (przedsiębiorcy), faktyczne wykonywanie działalności w celach zarobkowych, zawodowo we własnym imieniu i na własny rachunek, zorganizowany i ciągły (powtarzalny i stały) charakter działalności.
Działalność wykonywana osobiście nie musi bowiem spełniać powyższych kryteriów, a zwłaszcza ciągłości (powtarzalności i stałości) oraz określonego stopnia zorganizowania.
W świetle wyżej powołanego przepisu art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozróżnić dwie sytuacje, tj:


  1. gdy umowa o dzieło została zawarta przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej,
  2. gdy umowa o dzieło nie została zawarta przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

  • Jeżeli umowa o dzieło została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, podatnik powinien złożyć zamawiającemu dzieło oświadczenie w tej sprawie. Na skutek złożenia takiego oświadczenia płatnik (zamawiający dzieło) nie będzie obowiązany do poboru zaliczek od należności z tytułu umowy o dzieło (art. 41 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).Dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą należność z tytułu umowy o dzieło w w/w okolicznościach stanowi przychód z działalności gospodarczej.
    Należy go wykazać w odpowiedniej ewidencji księgowej prowadzonej dla tej działalności i opodatkować łącznie z pozostałymi przychodami z tej działalności.
  • Jeżeli natomiast umowa o dzieło nie została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, uzyskany z tego tytułu przychód stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Jest nim działalność wykonywana osobiście w rozumieniu w/w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca o podatku dochodowym od osób fizycznych. W zakresie opodatkowania przychodów z tytułu tej działalności zastosowanie znajduje art. 41 ust. 1 powyższej ustawy.Wynika z niego,że osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym mającym w Polsce miejsce zamieszkania, z tytułu działalności określonej m.in. w art. 13 pkt 8 ustawy, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o:
    - koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy oraz
    - składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.


Przychodów kwalifikowanych dla celów podatkowych do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Reasumując, stwierdzić należy, że przychody uzyskane z tytułu umowy o dzieło powinny być opodatkowane łącznie z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W takiej sytuacji należność za wykonaną usługę powinna być przez podatnika wykazana w prowadzonej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Obowiązek taki nie powstanie, jeżeli umowa o dzieło zawarta została poza wykonywaną działalnością gospodarczą.Od przychodów z tego tytułu zaliczki w ciągu roku powinien pobierać zamawiający dzieło.

Konkludując, stwierdzić należy, że ponieważ w przedmiotowym stanie faktycznym, umowa o dzieło zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, to uzyskany z tego źródła przychód, należy kwalifikować jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W związku z powyższym, przychód ten będzie przez Panią wykazywany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jedynie dla porządku zauważyć należy, że świetle art. 14 ust. 1 powoływanej wyżej ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Również w podatkowej księdze przychodów i rozchodów będą ewidencjonowane przez Panią na podstawie art. 22 ust. 1 powyższej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z wykonaniem dzieła.
Zgodnie z art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsze postanowienie zawiera interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dla określonego we wniosku stanu faktycznego i w stanie prawnym obowiązującym w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Odstąpiono natomiast od oceny przedłożonego przez Panią projektu umowy o dzieło, gdyż w/w przepis nie upoważnia organów podatkowych do dokonywania analizy umów.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika