Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektu polegającego na budowie sieci (...)

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy realizacji projektu polegającego na budowie sieci szerokopasmowej

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2012r. (data wpływu 4 października 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 listopada 2012r. (data wpływu 21 listopada 2012r.) oraz z dnia 26 listopada 2012r. (data wpływu 3 grudnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w ramach realizacji projektu pn. ??? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części w ramach realizacji projektu pn. ???. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 15 listopada 2012r. (data wpływu 21 listopada 2012r.) oraz pismem z dnia 26 listopada 2012r. (data wpływu 3 grudnia 2012r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe (doprecyzowane w pismach z dnia 15 listopada 2012r. oraz 26 listopada 2012r.):

W dniu 11 lipca 2011r. Miasto, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Działanie 2.1. Infrastruktura Społeczeństwa Informacyjnego, złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji pn. ???.

Celem dopełnienia wymogów formalnych Urzędu Marszałkowskiego, do złożonego wniosku załączone zostało Oświadczenie Beneficjenta w sprawie możliwości odliczenia podatku VAT. W oświadczeniu tym stwierdzono, iż Miasto zarówno w trakcie realizacji projektu, jak i po jego zakończeniu nie ma możliwości odzyskania w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT, w związku z czym koszt ten został uznany jako kwalifikowany.

Przedmiotem projektu jest rozbudowa sieci szerokopasmowej dla Miasta wraz z utworzeniem punktu hot-spot, przedsięwzięcie to stanowi II i III etap szerszej inwestycji, której etap I finansowany będzie w ramach Programu Rozwoju Subregionu Centralnego.

W ramach projektu zostanie zbudowana sieć światłowodowa szkieletowa i dystrybucyjna, spełniająca wymogi sieci następnej generacji (NGN). Przyjęto rozwiązanie polegające na budowie sieci na potrzeby własne JST. Przeprowadzona inwentaryzacja wskazała brak spójnej infrastruktury o wymaganych parametrach na analizowanym terenie, żaden z operatorów nie zgłosił również planów budowy takiej sieci. Dodatkowym elementem projektu jest utworzenie punktu hot-spot.

System elektroniczny powstały w wyniku realizacji projektu nie będzie w żadnym zakresie wykorzystywany do obsługi czynności o charakterze cywilnoprawnym. Beneficjentem projektu jest Miasto, natomiast realizatorem jest Wnioskodawca. Wydatki związane z realizacją ww. projektu będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazał, że jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, składa deklaracje miesięczne VAT-7. Produkty powstałe w wyniku realizacji projektu nie będą w jakimkolwiek zakresie wykorzystywane przez podmiot do wykonywania czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Efekty projektu nie będą generowały dla Wnioskodawcy żadnego przychodu. Wnioskodawca nie będzie miał dochodów z tytułu sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub w części w związku z realizacją projektu pn. ????

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odliczenia podatku VAT ani w całości ani w części podczas realizacji inwestycji pn. ???, gdyż wytworzony majątek będzie użytkowany przez odbiorców końcowych nieodpłatnie, zatem nie będzie się to wiązało ze sprzedażą opodatkowaną.

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust.4.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca realizuje projekt pn. ???.

Przedmiotem projektu jest rozbudowa sieci szerokopasmowej dla Miasta wraz z utworzeniem punktu hot-spot. W ramach projektu zostanie zbudowana sieć światłowodowa szkieletowa i dystrybucyjna, spełniająca wymogi sieci następnej generacji (NGN). Przyjęto rozwiązanie polegające na budowie sieci na potrzeby własne JST. Beneficjentem projektu jest Miasto, natomiast realizatorem jest Wnioskodawca. Wydatki związane z realizacją ww. projektu będą udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawcę.

Wnioskodawca wskazał, że produkty powstałe w wyniku realizacji projektu nie będą w jakimkolwiek zakresie wykorzystywane przez podmiot do wykonywania czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Efekty projektu nie będą generowały dla Wnioskodawcy żadnego przychodu. Wnioskodawca nie będzie miał dochodów z tytułu sprzedaży opodatkowanej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż nie zostanie spełniona w przedmiotowej sprawie przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkująca prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ towary i usługi zakupione w ramach realizacji przedmiotowego projektu nie będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonania czynności opodatkowanych, generujących podatek należny.

Zatem Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowanego projektu, bowiem nie wystąpi związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.

W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa St. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika