Zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji na temat podatku VAT przy wykupie mieszkania (...)

Zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji na temat podatku VAT przy wykupie mieszkania na odrębną własność:
1. Czy moja wpłata wartości mieszkania dokonana w dniu 2.04.2004 r., którą zobowiązana byłam dokonać do dnia 30.04.2004 r. będzie aktualna jako całkowity wykup mieszkania, czy też będzie obowiązywała mnie nowa obowiązująca po 1.05.2004 r. - aktualna w dniu notarialnego wykupu mieszkania - wyższa stawka podatku VAT?
2. Czy datą wykupu mieszkania będzie data wpłaty wycenionej kwoty czy też data podpisania notarialnego wykupu mieszkania?

Zwracam się z prośbą o udzielenie pisemnej informacji na temat podatku VAT przy wykupie mieszkania na odrębną własność:
- czy moja wpłata wartości mieszkania dokonana w dniu 2.04.2004 r., którą zobowiązana byłam dokonać do dnia 30.04.2004 r. będzie aktualna jako całkowity wykup mieszkania, czy też będzie obowiązywała mnie nowa obowiązująca po 1.05.2004 r. - aktualna w dniu notarialnego wykupu mieszkania - wyższa stawka podatku VAT,
- czy datą wykupu mieszkania będzie data wpłaty wycenionej kwoty czy też data podpisania notarialnego wykupu mieszkania.

W odpowiedzi na pismo z dnia 29.04.2004 r. (data wpływu do urzędu ? 4.05.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 ? 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Porady prawne

Czynności polegające na ustanowieniu lokatorskiego prawa do lokalu, odrębnej własności lokalu, oraz przeniesienia własności domów dokonywane na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowych nie mieściło się w zakresie przedmiotowym art. 2 ustawy VAT (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i nie podlegało, w stanie prawnym obowiązującym do dnia 30.04.2004 r., opodatkowaniu tym podatkiem.

Z dniem 1.05.2004 r. weszły w życie nowe uregulowania dotyczące podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z ww. przepisów wynika, że ustanowienie przez spółdzielnię tytułu prawnego do lokalu po dniu 1.05.2004 r. będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie zwrócić należy uwagę na fakt, iż ustawodawca zawarł w przepisach przejściowych i końcowych do ustawy (art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy) przepis obowiązujący do dnia 31.12.2007 r., na mocy którego przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego jest opodatkowane stawką w wysokości 0 %.

Jeżeli umowa o ustanowienie prawa do lokalu zostanie zawarta po 1.05.2004 r., to czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, ale tylko od należności wpłaconych po dniu 1.05.2004 r., bowiem zgodnie z art. 153 ust. 1 ustawy do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 6 i 7, nie wlicza się wartości wkładów i opłat wniesionych przed dniem 1.05.2004 r. Jednakże w przedmiotowym przypadku zasadnicze znaczenie ma reguła zawarta w ust. 2 art. 153 ustawy. Na podstawie wskazanego przepisu, przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się w przypadkach przekształcenia przysługującego spółdzielcy prawa lub ustanowienia w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1.05.2004 r.

Mając na uwadze powyższe tut. organ stwierdza, iż wejście w życie nowych uregulowań odnośnie podatku od towarów i usług nie powinno mieć wpływu na zmianę ceny mieszkania w przedmiotowym przypadku, ponieważ zarówno przed 1.05.2004 r., jak i po 1.05.2004 r. ?wykup mieszkania spółdzielczego? przez podatniczkę nie podlegał i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika