Czy wynagrodzenia wypłacone pracownikom pochodzące z bezzwrotnej pomocy Funduszu ISPA przyznane przez (...)

Czy wynagrodzenia wypłacone pracownikom pochodzące z bezzwrotnej pomocy Funduszu ISPA przyznane przez Komisję Europejską korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt.46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Działając na podstawie art. 14A ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( DZ.U. Nr 137 poz. 926 z póż. zmianami) w związku z Waszym pismem z dnia 29.03.2004 r. (data wpływu 15.04.2004 roku) dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w..... pochodzących ze środków. (środki otrzymane przez Spółkę pochodzą w 75% z bezzwrotnej pomocy funduszu ISPA przyznanej przez Komisję Europejską) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia :

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 46 lit. A-b ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 roku Nr.poz. 176 ze zmianami), wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli : a. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramoych badań ; rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy orazb. Podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez względu na rodzj umowy- wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem Z powołanego wyżej przepisu wynika, iż wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika z bezzwrotnych środków pomocowych o ile dochody te spełniają łącznie kryteri wymienione pod literą a) i b).

Porady prawne

Środki finansowe przeznaczone na realizację w/w kontraktu pochodzą w 75% z bezzwrotnej pomocy funduszu ISPA przyznane S.A. w Warszawie.Spółka zleciła nadzorowanie w/w projektu konsorcjum na podstawie wygranego przetargu o sprawowanie nadzoru na wymieniona budowę. Firma ....... Oddział w Polsce z siedzibą w......, zatrudniła na podstawie umów o pracę osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację celu kontraktu....? Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz załączonych dokumentów wynika, że bezpośrednim beneficjentem środków pomocowych (ISPA) jest S.A. Spółka zamówiła w spółce usługę konsultingową ? Zarządzanie i Nadzór nad Projektem : ? Modernizacja ? Oznacza to, że Spółka bezpośrednio realizuje cel programu.

Zgodnie z brzmieniem art.21 ust.1 pkt.46 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w/w zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca ? bez wzgędu na rodzaj umowy ? wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Dochody osób fizycznych otrzymane na podstawie zawartych umów : o pracę, o dzieło lub zlecenia z osobą prawną bezpośrednio realizującą cel programu korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art.21 ust.1 pkt.46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z załączonego pisma wynika, że strona jest wykonawcą kontraktu, otrzymującym dotację na realizację projektu. Kontrakt ten jest oparty na wynagrodzeniach. Środki na wynagrodzenia pochodzą w 75% z bezzwrotnej pomocy funduszu ISPA przyznanej przez Komisję Europejską Na podstawie niniejszego stanu faktycznego należy stwierdzić, że jeżeli wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę zostaną wypłacone bezpośrednio z funduszu ISPA to dochody te podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.

1 pkt.46 ustawy. Natomiast w przypadku gdy wynagrodzenia dla pracowników wypłacane będą ze środków S.A. to będą podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych. W związku z faktem, iż środki na finansowanie projektu pochodzą z różnych źródeł tzn. podlegających opodatkowaniu oraz zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych istotne jest udokumentowanie przez płatnika ich pochodzenia przy wypłaconych wynagrodzeniach dla pracowników.

Zgodnie z art. 38 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy, o których mowa w art.31 33-35 ustawy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia20 miesiąca następującego po miesiącu w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru(PIT-4). Jeżeli płatnik w składanych deklaracjach PIT-4 wykazał pobrany podatek w wysokości większej od należnej przysługuje mu na podstawie art.81a § 2 pkt. 1 lit.a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 roku Nr.137 poz.926) prawo do złożenia korekty deklaracji PIT-4. W sporządzanej Informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy ( PIT 11-8B) płatnik na podstawie art. 39 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma obowiązek wykazać w części E przychody podlegające opodatkowaniu oraz pobraną zaliczkę na podatek dochodowy, natomiast w części F w/w informacji przychody zwolnione o których mowa w art.21 ust.1 pkt.46 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika