1. Czy zawarta między małżonkami umowa o pobieraniu dochodów z tytułu wynajmu nieruchomości przez (...)

1. Czy zawarta między małżonkami umowa o pobieraniu dochodów z tytułu wynajmu nieruchomości przez żonę co do wskazanych nieruchomości, a przez Wnioskodawcę co do pozostałych, objętych ustrojem wspólności majątkowej, będzie skutkowała opodatkowaniem tychże otrzymanych kwot odrębnie u żony i odrębnie u męża (a proporcja wartościowa ich nie będzie wynosić 50%:50%)?
2. W jakim terminie małżonkowie mogą zawrzeć ww. umową?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 15 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Pomiędzy Wnioskodawcą a Jego małżonką istnieje wspólność ustawowa. Jednocześnie osiągają przychody z tytułu najmu ? nie będącego pozarolniczą działalnością gospodarczą. Zainteresowany wraz z żoną zamierza zawrzeć umowę, zgodnie z którą dochody z tytułu najmu wskazanych umownie nieruchomości/lokali będzie pobierała wyłącznie żona, a z pozostałych wyłącznie On. W efekcie każde z małżonków w roku podatkowym otrzyma inne kwoty pieniędzy z tytułu najmu (nie będzie to proporcja 50%:50%).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zawarta między małżonkami umowa o pobieraniu dochodów z tytułu wynajmu nieruchomości przez żonę co do wskazanych nieruchomości, a przez Wnioskodawcę co do pozostałych, objętych ustrojem wspólności majątkowej, będzie skutkowała opodatkowaniem tychże otrzymanych kwot odrębnie u żony i odrębnie u męża (a proporcja wartościowa ich nie będzie wynosić 50%:50%)...
  2. W jakim terminie małżonkowie mogą zawrzeć ww. umową...

Zdaniem Wnioskodawcy, należy przeanalizować w pierwszej kolejności elementy konstrukcyjne podatku i rozstrzygnąć, kto zgodnie z ustawą jest podatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego. Zgodnie z art. 1 pkt 2 są to wyłącznie osoby fizyczne osiągające również przychody z tytułu najmu, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. W przedmiotowej sprawie podatnikiem zatem jest każdy z małżonków odrębnie. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy, są m.in. otrzymane przez podatnika, a więc odrębnie przez każdego z małżonków, pieniądze i wartości pieniężne z tytułu umowy najmu otrzymane przez każdego z nich. Stosownie do zapisów art. 12 ust. 1 pkt 3, do przychodów otrzymanych odrębnie przez każdego z małżonków stosuje się procentową stawkę ryczałtu 8,5%. Tak więc Zainteresowany uważa, iż może podzielić się przychodami z nieruchomości uznając, za podział przychody z konkretnej nieruchomości a nie w proporcji 50%:50%.

Ponadto małżonkowie mogą zawrzeć ww. umowę w dowolnym czasie i od dnia zawarcia ww. umowy ich przychody będą podlegać odrębnemu opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Przychody z najmu uzyskiwane przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, co do zasady, podlegają odrębnemu opodatkowaniu.

Wskazuje na to treść art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.), zgodnie z którym przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku.

Przy czym w myśl art. 12 ust. 6 ww. ustawy zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków.

W tym celu małżonkowie ? zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 7 ww. ustawy ? najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, winni złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich.

Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6 obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 8 ww. ustawy).

Przychody małżonków, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, z umowy najmu rzeczy i praw majątkowych, stanowią u każdego z nich przychód w wysokości równej połowie uzyskanego przez oboje małżonków przychodu z tego źródła.

Jednakże z brzmienia powołanego przepisu art. 12 ust. 6 ww. ustawy wynika, iż powyższa zasada proporcjonalnego ustalania przychodu nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy przedmiot najmu należy do majątku odrębnego jednego z małżonków; nie występuje wówczas współwłasność ? co w przedmiotowej sprawie nie znajduje potwierdzenia. Ze złożonego wniosku wynika, że pomiędzy małżonkami istnieje wspólność ustawowa.

Mając na uwadze powyższe przepisy, jak również przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, należy uznać, że Wnioskodawca wraz z małżonką będzie zobowiązany do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu lokali w wysokości równej połowie uzyskanego przez oboje małżonków przychodu z tego źródła.

Ponadto wskazać należy, iż zawarcie pomiędzy małżonkami umowy, o której mowa we wniosku pozostaje bez wpływu na opodatkowanie przychodów z tytułu najmu lokali jak również na wielkość udziałów przypadających na poszczególnych małżonków.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania przychodów z najmu został złożony przez Wnioskodawcę, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Jego małżonki.

Wniosek dotyczący stanu faktycznego został rozstrzygnięty w dniu 15 października 2010 r. interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-813/10-3/TW.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB1/415-813/10-3/TW, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika