Przychody z kapitałów pieniężnych. sygn: ILPB2/415-918/12-2/JK

Przychody z kapitałów pieniężnych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu 28 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (polskim rezydentem). Zainteresowany rozważa zawieranie, zarówno z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 r. Nr 80, poz. 350 ze zm.) (dalej: Ustawa o PIT), jak i z podmiotami niepowiązanymi umów zakładu (Umowa zakładu).

W treści Umowy zakładu strony zawrą przeciwstawne twierdzenia odnośnie wartości indeksów giełdowych w Polsce (WIG, WIG-20, itd.) lub zagranicą (Dow Jones Industrial, Nasdaq, S&P 500, itd.) lub kursów walutowych na określony w tej umowie dzień w przyszłości (Dzień weryfikacji zakładu).

Strona, której twierdzenie okaże się nieprawdziwe będzie zobowiązana zakupić na rynku giełdowym określoną ilość papierów wartościowych określonego rodzaju, a następnie strona ta będzie zobowiązana przenieść ich własność na drugą stronę Umowy zakładu nie później niż w ciągu 10 sesji giełdowych od Dnia weryfikacji zakładu.

Cena, po jakiej nabyte papiery wartościowe zostaną sprzedane na rzecz strony Umowy zakładu, której twierdzenie okazało się prawdziwe, będzie znacząco niższa niż cena rynkowa z dnia przeniesienia własności tych papierów wartościowych.

W konsekwencji, wykonując zawartą Umowę zakładu, w przypadku gdy twierdzenie Wnioskodawcy okaże się nieprawdziwe, będzie on zobowiązany zakupić na rynku określoną ilość papierów wartościowych, określonego rodzaju i przenieść ich własność na drugą stronę Umowy zakładu po określonej w tej umowie cenie, niższej od wartości rynkowej.

W przypadku zaś, gdy twierdzenie Wnioskodawcy okaże się prawdziwe (nieprawdziwe okaże się twierdzenie drugiej strony Umowy zakładu), Zainteresowany będzie uprawniony do nabycia od drugiej strony tej umowy określonej ilości papierów wartościowych, określonego rodzaju po określonej w tej umowie cenie, niższej od wartości rynkowej, które strona ta będzie zobowiązana nabyć w celu wykonania Umowy zakładu.

Przedmiotowe umowy będą umowami zakładu w rozumieniu art. 413 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16 poz. 93 z zm.). Jednocześnie nie będą to zakłady nierzetelne lub zakazane, nie będą też wymagały uzyskania zezwolenia właściwego organu. W szczególności umowy te nie będą stanowiły zakładu wzajemnego w rozumieniu art. 2 ust. 2 Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. nr 201 poz. 1540 z zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. W ramach jakiego źródła przychodu należy rozliczyć zakup na rynku giełdowym i sprzedaż papierów wartościowych dokonane przez Wnioskodawcę w ramach wykonania Umowy zakładu?
  2. Czy w momencie nabycia przez Zainteresowanego papierów wartościowych po cenie niższej od rynkowej, które będzie dokonane w ramach wykonania Umowy zakładu, powstanie u Wnioskodawcy przychód? W przypadku odpowiedzi twierdzącej, do jakiego źródła przychodu należy ten przychód zakwalifikować?
  3. Jak należy prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych od transakcji zbycia przez Zainteresowanego papierów wartościowych nabytych po cenie niższej od ceny rynkowej, jeżeli nabycie to nastąpiło w ramach wykonania Umowy zakładu oraz w ramach jakiego źródła przychodu należy rozliczyć dochód z tej transakcji?

Zdaniem Wnioskodawcy:

  1. Zakup i sprzedaż papierów wartościowych dokonane przez Wnioskodawcę w ramach wykonania Umowy zakładu należy rozliczyć w ramach źródła kapitały pieniężne na zasadach przewidzianych w art. 30b Ustawy o PIT, tj. jako przychód z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
  2. W momencie nabycia papierów wartościowych po cenie niższej od rynkowej, które będzie dokonane w ramach wykonania Umowy zakładu nie powstanie przychód po stronie Zainteresowanego.
  3. Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych transakcji zbycia przez Wnioskodawcę papierów wartościowych nabytych po cenie niższej od ceny rynkowej w wyniku realizacji Umowy zakładu, będzie dochód określony jako różnica między przychodem uzyskanym z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, określonymi jako wydatki na nabycie zbywanych papierów. Dochód ten będzie rozliczany w ramach źródła kapitały pieniężne.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia przyszłego, zgodnie z ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, dochodem tym będzie różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT wydatki na nabycie papierów wartościowych stają się kosztami uzyskania przychodu w momencie ich odpłatnego zbycia. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów (art. 9 ust. 2 zdanie drugie Ustawy o PIT).

Mając na uwadze, iż Wnioskodawca w wykonaniu Umowy zakładu może zostać zobowiązany do nabycia na rynku giełdowym papierów wartościowych oraz niezwłocznego zbycia ich na rzecz drugiej strony Umowy zakładu po cenie niższej niż rynkowa, w świetle powyższych przepisów oznaczać to będzie uzyskanie straty ze źródła kapitały pieniężne.

Dla zakwalifikowania przychodu do źródła kapitały pieniężne (jako przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) nie będzie miał znaczenia fakt, że transakcja generująca przychód (nabycie i zbycie papierów wartościowych) będzie przeprowadzona w ramach wykonania Umowy zakładu. Ustawodawca zaliczając przychody do tego źródła określa warunek, iż papiery wartościowe powinny zostać zbyte za odpłatnością. Nie jest zaś istotna przyczyna (causa) takiej transakcji. Może ona wynikać, zarówno z umowy zbycia papierów wartościowych, jak i każdej innej dozwolonej prawnie umowy cywilnoprawnej.

Co więcej, w art. 17 ust. 2 Ustawy o PIT ustawodawca poprzez odwołanie do art. 19 tej ustawy nie wyklucza przychodów z transakcji zbycia papierów wartościowych po cenie znacząco odbiegającej od ich ceny rynkowej ze źródła kapitały pieniężne. Przeciwnie, ustawodawca zakłada możliwość zawarcia takiej transakcji jednocześnie dając organom skarbowym uprawnienie do szacowania przychodu w tym źródle, jeśli cena papierów wartościowych bez uzasadnionej przyczyny odbiega znacznie do ich wartości rynkowej.

W ocenie Wnioskodawcy zawarcie Umowy zakładu i poniesienie w związku z nią ryzyka straty ekonomicznej o wysokim prawdopodobieństwie jej wystąpienia, stanowi dostateczne uzasadnienie jednoczesnej możliwości uzyskania korzyści w postaci możliwości nabycia papierów wartościowych po obniżonej cenie po spełnieniu się określonego zdarzenia przyszłego (np.: osiągnięcia przez WIG-20 umówionego poziomu).

Ponadto Wnioskodawca wskazuje, iż pozostając w źródle kapitały pieniężne nie sposób uznać tej transakcji za realizację praw wynikających z papierów wartościowych, których mowa w art. 30b ust. 2 pkt 2 Ustawy o PIT. Choćby z tego powodu, iż artykuł ten definiując te prawa wyraźnie odsyła do art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. 2005 r. Nr 183 poz. 1538 z zm.), który mówi o prawach powstałych w wyniku emisji. Powstałe zaś u drugiej strony Umowy zakładu prawo do nabycia papierów wartościowych nie powstaje w wyniku emisji.

W ocenie Zainteresowanego nie ma również podstaw do zakwalifikowania przychodów z tej transakcji do źródła ?inne przychody?, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 Ustawy o PIT.

Wynika to przede wszystkim ze specyfiki tego źródła i celu dla którego zostało ono wprowadzone do Ustawy o PIT. Wprowadzenie tego źródła miało na celu zapewnienie realizacji zasady powszechności. Zgodnie z nią obowiązek podatkowy powinien wiązać się z osiąganiem jakichkolwiek przychodów, z wyjątkiem przychodów wyraźnie wyłączonych w ustawie. Źródło inne przychody ?domyka? więc system podatkowy obejmując wszystkie przychody, które nie pochodzą z pozostałych źródeł wymienionych w Ustawie o PIT.

Konsekwentnie, uznanie przychodu za należący do źródła kapitały pieniężne uniemożliwia zakwalifikowanie go do kategorii przychodów z innych źródeł.

Niezależnie od tego, za brakiem podstaw do zakwalifikowania przychodów z przedmiotowej transakcji do kategorii przychodów z innych źródeł przemawia analiza art. 20 ust. 1 Ustawy o PIT. Artykuł ten wymienia przychody należące do tej kategorii. Wymienienie to nie ma charakteru wyczerpującego. Fakt, że znalazły się tam prawie wyłącznie świadczenia nieodpłatne może być jednak istotną wskazówką interpretacyjną, świadczącą o zamiarze ustawodawcy objęcia tą kategorią przede wszystkim świadczeń o takim charakterze. Przedmiotowa transakcja nie będzie zaś miała nieodpłatnego charakteru.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie organizowania zakładów, jak również w zakresie zawodowego pośrednictwa w nabywaniu i zbywaniu papierów wartościowych.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy sam fakt nabycia przez niego papierów wartościowych po cenie niższej od ceny rynkowej, które to nabycie nastąpi w wykonaniu Umowy zakładu, nie spowoduje powstania po Jego stronie przychodu, w szczególności przychodu z częściowo nieodpłatnego świadczenia na podstawie art. 11 ust. l i art. 11 ust. 2b Ustawy o PIT, podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 20 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy o PIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Stosownie zaś do ust. 2b tego artykułu jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

W przypadku uznania, że świadczeniem otrzymanym przez Wnioskodawcę od drugiej strony Umowy zakładu będzie prawo do nabycia papierów wartościowych po preferencyjnej cenie, nie ma podstaw do uznania jego częściowej nieodpłatności.

W omawianym przypadku niższa od ceny rynkowej cena będzie uwzględniała premię związaną z ryzykiem wiążącym się z Umową zakładu. Innymi słowy, cena będzie wynikiem nie tylko wygranej zakładu, ale również będzie uwzględniała ryzyko jego przegrania. Wnioskodawca będzie zatem uprawnionym do nabycia papierów wartościowych po preferencyjnej cenie, dlatego, że przyjął na siebie ryzyko powstania obowiązku sprzedania takiej samej ilości papierów wartościowych tego samego rodzaju po takiej samej, niższej od wartości rynkowej, cenie. Cena nabycia, jako dyskontująca ryzyko związane z Umową zakładu, będzie miała zatem uzasadnienie ekonomiczne, co uniemożliwi uznanie świadczenia za, choćby częściowo, nieodpłatne. Z tego samego powodu uniemożliwi szacowanie przychodu po stronie zbywającej papiery wartościowe poniżej ceny rynkowej.

Wnioskodawca zobowiązuje się do takiego samego świadczenia na rzecz drugiej strony umowy. Fakt, że ostatecznie tylko jedna ze stron Umowy zakładu otrzymuje korzyść w postaci prawa do nabycia papierów wartościowych po preferencyjnej cenie nie stoi na przeszkodzie uznaniu świadczenia za odpłatne. Swoistą odpłatnością za tę korzyść jest bowiem ponoszenie ryzyka takiego ukształtowania się zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem zakładu (np.: wartości indeksu giełdowego), które spowoduje, że strona uprawniona do zakupu papierów wartościowych po preferencyjnej cenie równie dobrze musiałaby sama zakupić papiery wartościowe na rynku i sprzedać je po cenie niższej. Biorąc pod uwagę, iż zarówno ryzyko (różnica pomiędzy ceną rynkową a ceną określoną w Umowie zakładu) jak i prawdopodobieństwo potwierdzenia się twierdzenia każdej ze stron Umowy zakładu jest jednakowe dla każdej z nich, ich świadczenia można uznać za ekwiwalentne.

Niezależnie od powyższych argumentów Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę, iż charakter papierów wartościowych powoduje, że fakt nabycia ich po cenie niższej niż rynkowa nie stanowi jeszcze sam w sobie realnego przysporzenia majątkowego. Istniejąca w momencie nabycia papierów wartościowych różnica pomiędzy ceną nabycia a ich wartością rynkową stanowi jedynie potencjalne przysporzenie, które będzie mogło być faktycznie zrealizowane dopiero w momencie ich zbycia. Istotna różnica pomiędzy przypadkami nieodpłatnego lub częściowo nieodpłatnego nabycia papierów wartościowych i przypadkami nabycia w taki sposób środków produkcji bądź usług polega na tym, że te drugie mogą bezpośrednio służyć działalności prowadzonej przez podatnika, bądź też zaspokajać jego potrzeby konsumpcyjne. Papiery wartościowe nie mogą zaś być nośnikiem tego rodzaju natychmiastowych korzyści wynikających z samego faktu ich nabycia. Z tego powodu w momencie nabycia papierów wartościowych nie powstaje żadne przysporzenie majątkowe po stronie nabywcy (por. prawomocny wyrok WSA w Warszawie z 15.04.2010 r. sygn. III SA/Wa 567/09 oraz III SA/Wa 568/09).

Warto nadmienić, że opodatkowanie różnicy pomiędzy ceną nabycia papierów wartościowych i ich wartością rynkową w chwili nabycia byłoby niewłaściwe również z tego powodu, że mogłoby to prowadzić do powstania obowiązku podatkowego, mimo że podatnik sprzedając później nabyte papiery wartościowe poniżej ceny nabycia osiągnąłby na danej transakcji stratę.

Okoliczność, iż papiery wartościowe zostały nabyte po cenie niższej od ich wartości rynkowej znajdzie odzwierciedlenie przy ustalaniu wysokości dochodu w przypadku ich odpłatnego zbycia. Potencjalna korzyść, którą Wnioskodawca uzyskuje wskutek nabycia papierów wartościowych po preferencyjnej cenie zostanie uwzględniona przy opodatkowaniu przychodu z ich sprzedaży. Nabycie papierów wartościowych po niższej cenie oznacza niższe koszty uzyskania przychodu, a więc w konsekwencji zwiększenie podstawy opodatkowania.

Ad. 3.

Zgodnie z uwagami poczynionymi powyżej brak jest podstaw do określenia przychodu związanego z papierami wartościowymi nabytymi po cenie niższej od ich wartości rynkowej wcześniej niż w momencie ich zbycia.

Przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) Ustawy o PIT są uważane za przychody z kapitałów pieniężnych. Dodatkowo aktualne pozostają argumenty opisane w pkt 1 powyżej w zakresie możliwości uzasadnienia zbycia papierów wartościowych po cenie niższej niż cena rynkowa i zaliczenia przychodu z takiej transakcji do źródła kapitały pieniężne. W konsekwencji, skoro opisana transakcja zbycia papierów wartościowych zostanie zakwalifikowana u zbywcy do kapitałów pieniężnych nie ma powodu, aby nabywca odmiennie kwalifikował przychód z tytułu zbycia papierów wartościowych nabytych od drugiej strony Umowy zakładu.

Natomiast okoliczność, że papiery te zostały nabyte po cenie preferencyjnej znajdzie odzwierciedlenie przy ustalaniu wysokości dochodu z ich odpłatnego zbycia.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 1 Ustawy o PIT będący podstawą opodatkowania dochód uzyskany z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest ustalany jako różnica między przychodem uzyskanym z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 Ustawy o PIT wydatki na nabycie papierów wartościowych stają się kosztami uzyskania przychodu w momencie ich odpłatnego zbycia.

Zgodnie z powyższym, Wnioskodawca sprzedając papiery wartościowe nabyte od drugiej strony Umowy zakładu po preferencyjnej cenie, obliczy podstawę opodatkowania jako różnicę pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży tych papierów i kosztami uzyskania przychodu równymi cenie faktycznie za nie zapłaconej (tj. cenie zakupu papierów wartościowych poniżej ceny rynkowej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Zainteresowany zawiera umowy zakładu z innymi podmiotami. Istotą umowy, jest iż strona, której twierdzenie okaże się nieprawdziwe będzie zobowiązana zakupić na rynku giełdowym określoną ilość papierów wartościowych określonego rodzaju, a następnie strona ta będzie zobowiązana przenieść ich własność na drugą stronę Umowy zakładu po cenie niższej niż cena rynkowa.

W tym miejscu należy wskazać, iż w myśl art. 17 ust. 1 przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:

  1. odsetki od pożyczek;
  2. odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą;
  3. odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych;
  4. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
    1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
    2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
    3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
    4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;
  5. przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c;
  6. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
    1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
    2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi;
  7. przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu;
  8. przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy;
  9. nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny;
  10. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.


Dodatkowo, zgodnie z regulacją art. 17 ust. 2 ww. ustawy przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa m.in. w art. 17 ust. 1 pkt 6, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Z kolei art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia m.in. praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Dodatkowo, art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej prawo do określenia przychodu w wysokości wartości rynkowej zbywanych praw majątkowych w przypadku, gdyby ich cena - bez uzasadnionej przyczyny - znacznie odbiegała od ich wartości rynkowej.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż przychody uzyskane z tytułu zakupu i sprzedaży papierów wartościowych ? prowadzonego poza wykonywaną działalnością gospodarczą ? kwalifikuje się do źródła przychodów, o którym mowa w art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z kapitałów pieniężnych.

Stosownie do treści art. 30b ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskani przychodów wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), z zastrzeżeniem ust. 3e.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz przywołane uregulowania prawne należy zauważyć, że ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w szczególny sposób uregulował, zasady opodatkowania przychodów zakwalifikowanych do źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne. W art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z kapitałów pieniężnych zostały enumeratywnie wyszczególnione.

Po przeprowadzonej analizie przepisu art. 17 ww. ustawy stwierdzić należy, iż nie znajduje on zastosowania w sytuacji nabycia akcji po cenie niższej niż cena rynkowa, gdyż jego hipoteza obejmuje opodatkowanie przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, a nie nabycia za środki pieniężne.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w momencie nabycia papierów wartościowych po cenie niższej od rynkowej nie powstanie przychód po stronie Zainteresowanego. Natomiast w sytuacji zbycia przez Wnioskodawcę papierów wartościowych nabytych po cenie niższej od ceny rynkowej powstanie po Jego stronie dochód do opodatkowania rozumiany jako różnica między przychodem uzyskanym z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodu, określonymi jako wydatki na nabycie zbywanych papierów. Dochód ten będzie zakwalifikowany do źródła kapitały pieniężne, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, iż w sytuacji kiedy Wnioskodawca będzie zawierał umowy zakładu z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i warunki tych umów będą odbiegały od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty ? dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Ponadto należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie ? w sytuacji gdy Zainteresowany będzie dokonywał zakupu i sprzedaży papierów wartościowych, a ich cena - bez uzasadnionej przyczyny ? będzie znacznie odbiegała od ich wartości rynkowej zastosowanie znaleźć może art. 19 ww. ustawy.

Końcowo Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest ocena skutków podatkowych nabywania i zbywania papierów wartościowych. Tut. organ nie oceniał natomiast prawidłowości i zgodności z prawem zawieranych przez Wnioskodawcę Umów zakładu.

Jednocześnie należy wskazać, iż powołane w treści wniosku wyroki sądów administracyjnych nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując treści tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zdaniem organu podatkowego tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika