Czy w świetle przepisów ustawy o PCC zawarcie wskazanej w stanie taktycznym umowy pożyczki, a w konsekwencji (...)

Czy w świetle przepisów ustawy o PCC zawarcie wskazanej w stanie taktycznym umowy pożyczki, a w konsekwencji świadczenie przez SpK usług pośrednictwa finansowego (do których zaliczają się usługi polegające na udzielaniu pożyczek) podlegających zwolnieniu z VAT oznacza, iż umowa pożyczki udzielona Spółce przez SpK nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC (spełnione zostają dyspozycje przepisu art. 2 pkt 4 lit. b) i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana, jako biorący pożyczkę, do uiszczenia tego podatku?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2010 r. (data wpływu 26 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej: podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki oraz w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki, w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego (dalej: SpK). Przedmiotem działalności SpK, określonym w umowie spółki SpK, jest m.in. udzielanie pożyczek.

Zgodnie z zamierzeniami, w ramach działalności gospodarczej SpK ma udzielać pożyczki Spółce (swojemu wspólnikowi). Odsetki od tych pożyczek będą wpłacane na konto SpK zgodnie z postanowieniami umów pożyczki.

W momencie otrzymania odsetek (będących wynagrodzeniem za udostępniony kapitał), SpK wystawiać będzie fakturę VAT, traktując przedmiotową transakcję jako usługę pośrednictwa finansowego podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz korzystającą ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej. ustawa o VAT).

Zaciągnięte od SpK pożyczki Spółka zamierza wykorzystać dla finansowania swojej bieżącej działalności gospodarczej (ewentualnie także na cele inwestycyjne).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy w świetle przepisów ustawy o PCC zawarcie wskazanej w stanie faktycznym umowy pożyczki, a w konsekwencji świadczenie przez SpK usług pośrednictwa finansowego (do których zaliczają się usługi polegające na udzielaniu pożyczek) podlegających zwolnieniu z VAT oznacza, iż umowa pożyczki udzielona Spółce przez SpK nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC (spełnione zostają dyspozycje przepisu art. 2 pkt 4 lit. b) i w związku z tym Spółka nie będzie zobowiązana, jako biorący pożyczkę, do uiszczenia tego podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, zawarcie z SpK umowy pożyczki, w przypadku której SpK jako udzielająca pożyczki świadczyć będzie usługi pośrednictwa finansowego podlegające zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT, nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, z uwagi na dyspozycję przepisu art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o PCC opodatkowaniu PCC podlega czynność cywilnoprawna, której przedmiotem jest zawarcie umowy pożyczki. Niemniej jednak, w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze strona tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    1. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    2. umowy spółki i jej zmiany.
    3. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zainteresowany podkreśla, że zgodnie z zamierzeniami SpK, która będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą m. in. właśnie na udzielaniu pożyczek (działalność w tym zakresie jest wymieniona w umowie spółki SpK). Zgodnie zaś z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

W związku z powyższym uznać należy, że w przypadku zawarcia umowy pożyczki, SpK będzie działała w charakterze podatnika VAT, a czynność ta - jako świadczenie usług pośrednictwa finansowego - będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 zał. Nr 4 do ustawy VAT.

Mając na uwadze powyższe Spółka stoi na stanowisku, że w świetle zacytowanych powyżej przepisów ustawy o PCC, w przypadku pożyczki udzielonej przez SpK jako podmiot świadczący usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, lecz korzystają ze zwolnienia z tego podatku, spełniony zostaje zawarty w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC warunek wskazujący na nieopodatkowanie PCC zawartej przez Spółkę umowy pożyczki, gdyż przynajmniej jedna ze stron (SpK) z tytułu dokonania tej czynności cywilnoprawnej będzie opodatkowana podatkiem VAT lub z niego zwolniona.

Podsumowując Zainteresowany stwierdza, iż w stanie faktycznym opisanym przez Spółkę czynność cywilnoprawna polegająca na zawarciu umowy pożyczki, na podstawie której SpK udzieli pożyczki Spółce, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. u. z 2010 r. Nr 101, poz. 649) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. ? Kodeks cywilny (Dz. u. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stanowi, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Jednakże na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    1. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    2. umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 1a pkt 7 ww. ustawy, użyte w tej ustawie określenie ?podatek od towarów i usług' oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z kolei stosownie do art. 1a pkt 5 ww. ustawy ?państwo członkowskie? to państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) ? strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego, której przedmiotem działalności jest m.in. udzielanie pożyczek.

W ramach działalności gospodarczej Pożyczkodawca ma udzielać pożyczek Zainteresowanemu (swojemu wspólnikowi).

Wnioskodawca wskazał, iż pożyczkodawca będzie działał w charakterze podatnika VAT, a czynność ta - jako świadczenie usług pośrednictwa finansowego - będzie korzystać ze zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 3 zał. Nr 4 do ustawy VAT.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy powyższa czynność podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności podatkiem od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, że tutejszy Organ podatkowy ? zgodnie ze złożonym wnioskiem ? nie rozstrzyga w niniejszej interpretacji, czy umowa pożyczki jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Jeżeli zatem (jak twierdzi Wnioskodawca) umowa pożyczki będzie objęta podatkiem VAT, lecz korzystać będzie ze zwolnienia z tego podatku, w niniejszej sprawie znajdzie zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. w konsekwencji przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tut. Organ informuje, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w dniu 25 czerwca 2010 r. zostały wydane następujące interpretacje indywidualne:

  • w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki Nr ILPB3/423-287/10-2/ŁM,
  • w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu udzielonej pożyczki, w przypadku gdy umowa pożyczki przewidywać będzie kapitalizację odsetek Nr ILPB3/423-287/10-3/ŁM.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

ILPB3/423-287/10-2/ŁM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-287/10-3/ŁM, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika