Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy (...)

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 07 września 2011 r. (data wpływu 12 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wystąpieniem Wnioskodawcy ze spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca, tj. spółka z ograniczona odpowiedzialnością jest komandytariuszem w spółce komandytowej. Komplementariusz spółki i Wnioskodawca, będący komandytariuszem, wnieśli do spółki wkłady pieniężne w wysokości 1000 zł. Ponadto, w spółce istnieje jeszcze jeden komandytariusz, który wniósł do spółki wkład pieniężny w wysokości 11.894.408,00 zł. Spółka jest właścicielem centrum handlowego oraz użytkownikiem wieczystym gruntu w innej miejscowości. Zgodnie z umową spółki, wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach spółki w następujący sposób: komplementariusz uczestniczy w zyskach i stratach proporcjonalnie do wniesionego wkładu, komandytariusze uczestniczą w pozostałej części zysku bądź straty w częściach równych. Wnioskodawca zamierza wystąpić ze spółki. Umowa spółki przewiduje przy wystąpieniu wspólnika ze spółki możliwość zwrotu wkładu i udziału kapitałowego wspólnika w naturze. W związku z zamiarem wystąpienia Wnioskodawcy z opisanej spółki komandytowej, wspólnicy ustalili, że zwrot wkładu i udziału kapitałowego Wnioskodawcy mógłby nastąpić w ten sposób, że zostanie na Niego przeniesione prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, co wartością będzie odpowiadało wysokości jego wkładu i udziału kapitałowego w spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zdarzenie polegające na przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu ze spółki komandytowej na występującego z niej wspólnika z tytułu zwrotu wkładu i udziału kapitałowego w spółce spowoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez występującego wspólnika tut. Wnioskodawcę...

Zdaniem Wnioskodawcy, uzyskanie przez Niego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z tytułu wystąpienia ze spółki komandytowej nie rodzi po Jego stronie przychodu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowi przychodu podatkowego wartość innych niż środki pieniężne składników majątkowych spółki nieposiadającej osobowości prawnej otrzymana przez wspólnika z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji.

Zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że w momencie otrzymywania tego majątku przychód podatkowy nie wystąpi bez względu na wartość tego majątku. Konsekwencją tego będzie brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych w opisanej sytuacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Regulacje dot. tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcenia spółek handlowych zawiera ustawa z dnia z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Art. 1 § 1 i § 2 tej ustawy stanowi, iż spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo - akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Spółka komandytowa jest spółką osobową (art. 4 § 1 pkt 1 ww. ustawy). W przeciwieństwie do spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej), którym art. 12 ustawy Kodeks spółek handlowych przyznaje osobowość prawną, spółki osobowe nie są osobami prawnymi.

Powyższe oznacza, że z punktu widzenia prawa podatkowego dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym spółka komandytowa jest ?przejrzysta? (transparentna) podatkowo, natomiast status podatnika przypisywany jest jej wspólnikom. Z tego też względu, skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółek osobowych, a odnoszące się do jej wspólników będących osobami prawnymi (w przedmiocie sprawy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), należy rozpatrywać w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

Potwierdzeniem powyższego jest art. 1 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym przepisy ustawy mają zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3.

Jak stanowi art. 123 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Jeżeli komplementariuszem spółki komandytowej jest spółka kapitałowa, to przychody z udziału w spółce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w sposób określony w art. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z powyższym przepisem, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2011 r., przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust.

3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ? będący komandytariuszem spółki komandytowej - zamierza z niej wystąpić. Umowa spółki przewiduje przy wystąpieniu wspólnika ze spółki możliwość zwrotu wkładu i udziału kapitałowego wspólnika w naturze. W związku z zamiarem wystąpienia Wnioskodawcy ze spółki komandytowej, wspólnicy ustalili, że zwrot wkładu i udziału kapitałowego Wnioskodawcy mógłby nastąpić w ten sposób, że zostanie na Niego przeniesione prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, co wartością będzie odpowiadało wysokości jego wkładu i udziału kapitałowego w spółce.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r. nie przewidywała szczegółowych regulacji dotyczących zasad opodatkowania wspólnika spółki osobowej ? podatnika podatku dochodowego od osób prawnych ? któremu zwracana jest wartość kapitału udziałowego z tytułu wystąpienia z tej spółki. Regulacje dot. wystąpienia wspólnika ze spółki osobowej w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązują od 01 stycznia 2011 r.

Powyższe regulacje zostały wprowadzone ustawą z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478 ze zm.) z dniem jej wejścia w życie, tj. od 01.01.2011 r.

I tak: na mocy art. 2 pkt 5 lit. a) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został dodany art. 12 ust. 4 pkt 3a ? 3b.

Ust. 4 powyższego artykułu zawiera przychody neutralne podatkowo, a więc niestanowiące podstawy ustalania dochodu podatnika podlegającego opodatkowaniu. W wyniku tej regulacji przepis ten tworzy zamknięty katalog, którego zakres nie podlega rozszerzeniu czy też zawężeniu poprzez stosowanie analogii, czy wykładni rozszerzającej.

Art. 12 ust. 4 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu:

  1. likwidacji takiej spółki,
  2. wystąpienia z takiej spółki, w części odpowiadającej wydatkom na nabycie lub objęcie prawa do udziałów w takiej spółce i uzyskanej przed wystąpieniem przez wspólnika nadwyżce przychodów nad kosztami ich uzyskania, o których mowa w art. 5, pomniejszonej o wypłaty dokonane z tytułu udziału w takiej spółce.


Z kolei, w myśl art. 12 ust. 4 pkt 3b ustawy do przychodów nie zalicza się, wartości innych niż wymienione w pkt 3a składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu wystąpienia z takiej spółki lub z tytułu jej likwidacji; przychodem jest jednak w przypadku odpłatnego zbycia tych składników majątku ich wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik je zbywa - art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio.

W zakresie dotyczącym wystąpienia wspólnika ze spółki niebędącej osobą prawną ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych rozróżnia sytuację, w której występujący wspólnik otrzymuje tytułem spłaty swojego udziału środki pieniężne i sytuację, w której wspólnik otrzymuje niepieniężne składniki majątku.

W przedmiocie sprawy, Wnioskodawca w związku z wystąpieniem ze spółki komandytowej, otrzyma niepieniężny składnik majątku, tj. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, że od dnia 1 stycznia 2011 r. wyłączenie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych przychodów odpowiadających wartości innych niż środki pieniężne składników majątku (w tym np. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości) otrzymanych przez wspólnika z tytułu wystąpienia spółki niebędącej osobą prawną, wynika wprost ze znowelizowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi przepisami, wartość innych niż środki pieniężne składników majątku będzie natomiast stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie późniejszego zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku wystąpienia ze spółki niebędącej osobą prawną lub z tytułu jej likwidacji. Przychodem będzie wówczas wartość wyrażona w cenie, za którą wspólnik ją zbywa ? art. 14 ust. 1 - 3 stosuje się odpowiednio.

Reasumując powyższe, zdarzenie polegające na przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego gruntu ze spółki komandytowej na występującego z niej Wnioskodawcy z tytułu zwrotu wkładu i udziału kapitałowego w spółce nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych przez Wnioskodawcę na moment otrzymania tego majątku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika