Czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej (...)

Czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej będzie skutkowało powstaniem dla niej przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2009 r. (data wpływu 20.07.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej ? jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek ? uzupełniony pismem z dnia 17 sierpnia 2009 r. (data wpływu 20.08.2009 r.) ? o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • przychodów z tytułu wniesienia przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej,
  • opodatkowania sprzedaży nieruchomości stanowiącej wkład niepieniężny, wniesiony przez Spółkę do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność deweloperską. Jest właścicielem nieruchomości, które w najbliższym czasie zamierza wykorzystać w ramach projektów deweloperskich. Przed podjęciem działań inwestycyjnych, konieczna jest jednak dywersyfikacja ryzyka w ramach poszczególnych projektów (inwestycji). Oczekiwania te zgłaszane są przez instytucje finansowe (głównie banki), które finansując jedną z inwestycji nie chcą ponosić ryzyka innych inwestycji, w których finansowanie nie są zaangażowane. Oczekiwanie to nie jest zależne od tego czy kredytowanie inwestycji odbywa się bezpośrednio (kredyt jest udzielany deweloperowi), czy też pośrednio (kredyt udzielany klientowi nabywającemu lokal w nieruchomości).

W związku z powyższym, Spółka zamierza utworzyć w tym celu spółki komandytowe, w których inna spółka akcyjna, której 100% akcji należy do Spółki, będzie pełniła rolę komandytariusza. Spółka pokryje swoje wkłady do spółek komandytowych w formie wkładów niepieniężnych w postaci nieruchomości, których jest właścicielem. W związku z tym, iż wnoszone nieruchomości będą wykorzystywane przez spółki komandytowe w projektach deweloperskich, nie będą one kwalifikowane przez spółki komandytowe jako środki trwałe, a w konsekwencji nie będą dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Nieruchomości są obecnie ewidencjonowane w księgach Spółki jako zapasy i w taki sam sposób będą ewidencjonowane przez spółki komandytowe, do których nieruchomości te zostaną wniesione w formie wkładów niepieniężnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej będzie skutkowało powstaniem dla niej przychodu...
  2. W jaki sposób należy ustalić dochód Spółki w przypadku ewentualnej sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości lub jej części wniesionej uprzednio do tej spółki komandytowej w formie wkładu niepieniężnego...


Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź w zakresie pytania nr 1. Wniosek Spółki w części dot. pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną wydaną w dniu 13 października 2009 r. nr ILPB3/423-555/09-5/KS.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie przez Spółkę nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie będzie skutkowało powstaniem dla Niej przychodu.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), nie zawiera regulacji stanowiących podstawę opodatkowania przedmiotowej operacji. Art. 12 ust. 1 ww. ustawy, określający kategorie przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, nie wskazuje na operację wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej będącej jedną z form spółki osobowej. W szczególności należy odnieść się do art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy, zgodnie z którym, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak z kolei wynika z art. 4 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółkami kapitałowymi są jedynie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Spółki komandytowe, w ramach których planowana jest działalność podmiotów, do których wniesione zostaną wkłady niepieniężne, zaliczane są natomiast do spółek osobowych, o czym stanowi art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych. Tym samym, należy uznać, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sytuacji.

Dodatkowo należy podkreślić, iż zgodnie z art. 12 ust. 1b ww. ustawy, przychód określony w art. 12 ust. 1 pkt 7 tej ustawy powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki kapitałowej albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej, albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji związane jest z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.


Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, pojęcie kapitału zakładowego, do którego odwołuje się powyższy przepis, występuje tylko w spółkach kapitałowych, a więc w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej oraz ? w drodze regulacji szczególnej ? w spółce komandytowo ? akcyjnej.

W związku z tym, iż w spółkach komandytowych, do których Spółka wniesie wkłady niepieniężne w postaci nieruchomości, nie ma kapitałów zakładowych, można dodatkowo wskazać, iż tym samym brak jest regulacji podatkowej określającej moment powstania ewentualnego przychodu. Wobec powyższego, w związku z tym, że spółka komandytowa nie jest spółką kapitałową, a ? co więcej ? nie posiada ona kapitału zakładowego, należy stwierdzić, iż wskazana regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie znajdzie zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W związku z tym, że ustawodawca przewidział opodatkowanie jedynie w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej i nie istnieje odrębna regulacja podatkowa odnosząca się do opodatkowania wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej, Spółka stoi na stanowisku, iż przedmiotowa transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości do spółki komandytowej nie będzie skutkowała powstaniem dla Spółki przychodu.

Spółka pragnie zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż prawidłowość zaprezentowanego przez Nią stanowiska potwierdzają również liczne postanowienia organów podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2009 r. nr IPPB3/423-184/08-2/MS, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 maja 2009 r. nr IPPB3/423-122/09-2/MŚ, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 kwietnia 2009 r. nr ILPB3/423-115/09-3/MM, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 kwietnia 2009 r. nr ITPB3/423-78/09/DK, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 kwietnia 2009 r. nr IPPB3/423-12/09-2/MS, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 marca 2009 r. nr IBPBI/2/423-1226/08/MS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, w zakresie pytania nr 1, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje

IBPBI/2/423-1226/08/MS, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-115/09-3/MM, interpretacja indywidualna

ILPB3/423-555/09-5/KS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-12/09-2/MS, interpretacja indywidualna

IPPB3/423-184/08-2/MS, interpretacja indywidualna

ITPB3/423-78/09/DK, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika