Pytanie Banku dotyczy obowiązków płatnika w zakresie obliczania i poboru zaliczki na podatek dochodowy (...)

Pytanie Banku dotyczy obowiązków płatnika w zakresie obliczania i poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłat należności z tytułu transakcji w formie kontraktu terminowego typu forward.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaca swoim klientom należności stanowiące m. in. przychody z tytułu transakcji w formie kontraktu terminowego typu forward. Opisany przez Spółkę kontrakt terminowy oparty został na kursie EURO.

Zgodnie z art. 5a pkt 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych ? oznacza to prawa, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe. Przychody z transakcji w formie kontraktu terminowego typu forward opartego na kursie walut zaliczają się zatem do kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 w/w ustawy.Zasady opodatkowania tych dochodów określone są w art 30b oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 i ust. 4 pkt 2 w/w ustawy.

Porady prawne

W związku z powyższym Bank nie występuje w roli płatnika podatku w momencie wypłacenia kwot z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

Stosownie do art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym przesłać imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy, sporządzone według ustalonego wzoru (PIT-8C).

Zatem Bank sporządza imienne informacje (PIT-8C) o wysokości osiągniętego dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 w/w ustawy i przekazuje podatnikowi oraz naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika