Czy przedstawiony powyżej (w punktach 1-4) sposób zaksięgowania kosztów związanych z użytkowaniem (...)

Czy przedstawiony powyżej (w punktach 1-4) sposób zaksięgowania kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu w leasingu operacyjnym w przypadku działalności jednoosobowej firmy Wnioskodawczyni jest prawidłowy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16.03.2009 r. (data wpływu 19.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej i rat leasingowych ? jest prawidłowe,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z ubezpieczeniem i eksploatacją samochodu ? jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.03.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opłaty wstępnej wynikającej z umowy leasingu operacyjnego, rat leasingowych, wydatków związanych z ubezpieczeniem i eksploatacją samochodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny .

Wnioskodawczyni prowadzi działalność ?Udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie pielęgniarstwa w zespołach pogotowia ratunkowego? rozliczana w oparciu o Podatkowa Księgę Przychodów i Rozchodów na zasadach ogólnych. Wnioskodawczyni nie jest płatnikiem podatku VAT.

W październiku 2008 r. Wnioskodawczyni podpisała z Spółką umowę leasingu operacyjnego na okres 36 miesięcy. Przedmiotem umowy jest samochód osobowy o wartości brutto 42 000.00zł. Pojazd powyższy pomaga Wnioskodawczyni w prowadzonej działalności, a w głównej mierze wykorzystywany jest celem dojazdu do i z miejsca świadczonych usług. W związku z powyższym Wnioskodawczyni prowadzi również ewidencję przebiegu pojazdu i eksploatacji samochodu.

Efektem podpisanej umowy są ponoszone koszty związane z użytkowaniem pojazdu, które zostały zaksięgowane w koszty przychodu w następujący sposób:

  1. Opłata wstępna leasingowa (po otrzymaniu faktury) - w pełnej wysokości.
  2. Opłaty za używanie przedmiotu leasingu (raty leasingowe) zgodnie z fakturami wynikającymi z harmonogramu płatności co miesiąc - w pełnej wysokości.
  3. Opłata roczna za pełne ubezpieczenie pojazdu (OC i AC- 1450 zł) zgodnie z warunkami umowy - w pełnej wysokości.
  4. Koszty eksploatacji pojazdu co miesiąc - do wysokości limitu (iloczyn faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za 1 km przebiegu).


W odpowiedzi na wezwanie z dnia 15.04.2009 r. Nr IPPB1/415-166/09-2/MT Wnioskodawczyni uzupełniła swój wniosek pismem z dnia 19.04.2009 r., informując, iż prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przedstawiony powyżej (w punktach 1-4) sposób zaksięgowania kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu w leasingu operacyjnym w przypadku działalności jednoosobowej firmy Wnioskodawczyni jest prawidłowy...

Zdaniem Wnioskodawczyni opłata wstępna leasingowa została uregulowana w całości ponieważ jest opłatą jednorazową (nie ratalna) i warunkuje wydanie przedmiotu umowy leasingowej. Ponadto w przypadku rozliczania się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów nie przewiduje się przenoszenia kosztów przychodu na lata następne. Potwierdzeniem prawidłowości kwalifikowania opłaty wstępnej w koszty w całości jest także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 08.08.2008 r.(lll.S.A.IWa 221/08).

Zakwalifikowanie pozostałych opłat w całości tj. miesięcznych rat leasingowych, opłaty za ubezpieczenie pojazdu OC i AC oraz kosztów eksploatacji leasingowanego pojazdu wynika z faktu, że wyczerpuje to postanowienia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto według oceny Wnioskodawczyni jest zgodne z art. 22 ust. 5-5c,ust. 6 i 6b oraz art. 23 ust. 1 pkt 46 i 47 wspomnianej ustawy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Kwestie dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z umowami leasingu zostały przez ustawodawcę uregulowane w art. 23a-23l ww. ustawy.

Zgodnie z treścią art. 23a pkt 1 ilekroś w rozdziale jest mowa o umowie leasingu ? rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej ?finansującym?, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej ?korzystającym?, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Stosownie do postanowień art. 23b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

  1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome, lub wartości niematerialne i prawne , albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
  2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


W myśl natomiast art. 23b ust. 2 ww. ustawy ? jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

  1. art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
  2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
  3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.)
  • do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.


Jeżeli zatem, będąca przedmiotem wniosku umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ustawy, to poniesione przez korzystającego opłaty, tj. opłata wstępna, raty leasingowe, wydatki eksploatacyjne, oraz składki na ubezpieczenie OC i AC mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 47 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Przewidziane w powyższym artykule ograniczenie wysokości składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dotyczy wyłącznie składek, których wysokość jest uzależniona od wartości samochodu (AC).

Odnosząc się do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na eksploatację pojazdu należy zauważyć, że na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i ograniczenia kwoty kosztów (eksploatacyjnych) do wysokości limitu ustalonego na podstawie dokonanych w niej zapisów.

W myśl art. 23 ust. 3b ww. ustawy, do samochodów osobowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu, nie mają zastosowania przepisy art. 23 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika ? w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Jednocześnie powołany przepis art. 23b ww. ustawy nie precyzuje, w którym momencie korzystający winien zaliczyć ww. opłaty związane z leasingiem do kosztów uzyskania przychodów.

Zatem rozstrzygając tę kwestię należy brać pod uwagę ogólne zasady potrącania kosztów uregulowane w art. 22 ust. 4?6 i ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 22 ust. 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Powyższe oznacza, że wydatki stanowią koszt w dacie ich poniesienia bez względu na fakt jakiego okresu dotyczą. Zgodnie z art. 22 ust. 6b za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni zalicza wydatki do kosztów uzyskania przychodów w sposób wskazany przepisem art. 22 ust. 4 w związku z art. 22 ust. 6b ww. ustawy, tj. w dacie ich poniesienia, bez względu na datę uzyskania przychodu. Wnioskodawczyni nie stosuje zatem zasad określonych w art. 22 ust. 5?5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianych dla podatników prowadzących księgi rachunkowe oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego.

Reasumując stwierdzić należy, że opłata wstępna oraz raty leasingowe mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości w dacie poniesienia. Wnioskodawczyni nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu w celu zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z eksploatacją samochodu zgodnie z art. 23 ust. 3b. W związku z powyższym wydatki te mogą również stanowić koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości w dacie poniesienia. Składki na ubezpieczenie OC i AC stanowią koszt uzyskania przychodów z zastrzeżeniem: składki OC - w pełnej wysokości, składki AC - do wysokości limitu określonego w artykule 23 ust. 1 pkt 47.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art.54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika