PIT - w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem (...)

PIT - w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem i finansowaniem szkoleń ?przedwyjazdowych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2013 r. (data wpływu 27.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem i finansowaniem szkoleń ?przedwyjazdowych? ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 27.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku sporządzenia informacji PIT-8C w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem i finansowaniem szkoleń ?przedwyjazdowych?.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Instytut jest pracodawcą w rozumieniu przepisów ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Instytut wykonuje swoje zadania na podstawie rocznego planu zatwierdzonego przez X.

Statut określa, że do zadań Instytutu należy prowadzenie działalności polegającej na doskonaleniu zawodowym i szkoleniu członków służby zagranicznej oraz upowszechnianie wiedzy o polskiej służbie zagranicznej oraz jej historii. Zgodnie z statutem Instytut może prowadzić działalność szkoleniową i dydaktyczną wobec innych osób niż wyżej wymienione. W realizacji swych zadań Instytut może współpracować z wybranymi wyższymi uczelniami i jednostkami naukowymi oraz innymi instytucjami zewnętrznymi. Instytut realizuje swoje zadania poprzez organizowanie i prowadzenie: kursów kształcenia ustawicznego, kursów specjalistycznych, kursów językowych, seminariów i konferencji, działalności wydawniczej oraz współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

Instytut realizuje ww. zadania, w tym organizuje i przeprowadza szkolenia pracowników X, ze środków własnych (pieniądze budżetu państwa przekazane do Instytutu przez dysponenta głównego). Instytut prowadzi szkolenia pracowników X na podstawie odpowiedniego zlecenia z X, w którym Biuro Spraw Osobowych przyznaje określonym pracownikom prawo do szkolenia i określa jego zakres.

W szkoleniach przygotowujących do wyjazdu na placówkę zagraniczną tzw. ?przedwyjazdowych? organizowanych przez Instytut biorą również udział osoby, które zostały już zrekrutowane przez X do pracy w placówkach zagranicznych, ale jeszcze nie będące pracownikami X. Szkolenia w Instytucie stanowią jeden z etapów procesu przygotowania danej osoby do pracy w X, który rozpoczyna się w momencie podjęcia procedury rekrutacyjnej a kończy wraz z rozpoczęciem pracy w placówce zagranicznej. Osoby te, podobnie jak pracownicy X, są szkolone do pracy w placówkach dyplomatycznych na podstawie odpowiedniego zlecenia z X. Za przyznawanie prawa do szkolenia i określenie jego zakresu odpowiada Biuro Spraw Osobowych X. Tak więc to X decyduje, które osoby mogą wziąć udział w konkretnym szkoleniu. Instytut realizuje ww. zadania, w tym organizuje i przeprowadza szkolenia przedwyjazdowe przyszłych pracowników X, ze środków własnych (pieniądze budżetu państwa przekazane do Instytutu przez dysponenta głównego).

Szkolenia ?przedwyjazdowe? ze względu na swoją specyfikę - jest to cykl wykładów i zajęć o różnej tematyce, dostosowany do potrzeb X oraz ilości osób uczestniczących - są prowadzone w formie szkoleń wewnętrznych. W takim przypadku Instytut:

  1. zapewnia wykładowcę - w tym celu Instytut zawiera umowy z osobami prawnymi, osobami fizycznymi lub innymi podmiotami na przeprowadzenie takiego wykładu i ponosi koszt wynagrodzenia wykładowcy. Część bardzo specjalistycznych wykładów jest prowadzona przez pracowników X w ramach wykonywania obowiązków służbowych, których wyznacza X jako pracodawca; w tym ostatnim przypadku Instytut nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów;
  2. zapewnia miejsce prowadzenia szkolenia - może to być sala w miejscu prowadzenia działalności Instytutu lub sala wynajęta przez Instytut, w przypadku gdy Instytut nie dysponuje wolną salą;
  3. w przerwach w trakcie szkolenia zapewnia uczestnikom kawę, herbatę, wodę, soki, itp

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy prawidłowe jest stanowisko Instytutu, że nie jest on obowiązany do sporządzania informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o PIT (informacja PIT-8C) w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem i finansowaniem na zlecenie X szkoleń przedwyjazdowych przyszłych pracowników X?


Zdaniem Wnioskodawcy, Instytut nie jest obowiązany do sporządzania informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o PIT, w związku z organizowaniem, przeprowadzaniem i finansowaniem na zlecenie X szkoleń dla przyszłych pracowników X w ramach tzw. szkoleń przedwyjazdowych.

Stosownie do art. 42a ustawy o PIT, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych m.in. w art. 21 ustawy o PIT, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z 9 listopada 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 252, poz. 1514 ze zm.) określono wzór ww. informacji podatkowej w postaci formularza PIT-8C.

Zgodnie z ww. przepisem ustawy o PIT, obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C powstaje zatem jedynie w przypadku dokonania wypłaty należności lub świadczenia, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT. Art. 20 ust. 1 ustawy o PIT zawiera otwarty katalog przychodów z innych źródeł. Oznacza to, że zasadą jest, że informację PIT-8C sporządza się jedynie w przypadku, gdy wypłacana należność lub dokonywane świadczenie nie mieści się w żadnym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1-8 ustawy o PIT, w tym nie stanowi przychodu ze stosunku pracy (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

W opinii Wnioskodawcy, w analizowanej sprawie Instytut nie jest podmiotem dokonującym świadczenia na rzecz uczestników szkoleń przedwyjazdowych, tj. przyszłych pracowników X. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego Instytut jedynie realizuje zlecenie przeprowadzenia szkolenia otrzymane od X. To X, w ramach procesu przygotowania danej osoby do pracy w placówce zagranicznej, zleca Instytutowi przeprowadzenie szkolenia. Możliwość udziału w szkoleniach Instytutu powstaje więc wyłącznie wtedy, gdy X samodzielnie wyselekcjonuje poszczególnych kandydatów i poprzez Biuro Spraw Osobowych zleci Instytutowi przeprowadzenie szkolenia na rzecz X. Nie jest też możliwe aby dana osoba mogła uczestniczyć w szkoleniu z innego tytułu niż zlecenie X.

Pomimo tego, że szkolenia nie są przeprowadzane bezpośrednio przez X, ale przez Wnioskodawcę, należy zauważyć, że jednostka, jaką jest Instytut została wyodrębniona właśnie w celu realizowania szczególnych zadań szkoleniowych zlecanych przez X. Budżet jak i struktura organizacyjna jednostki odpowiadają tak wyznaczonemu celowi. Środki przekazywane do budżetu Instytutu wykorzystywane są głównie do pokrywania kosztów związanych z organizowaniem szkoleń dla osób wskazanych przez X a osoby zatrudnione w Instytucie, wykonują czynności przede wszystkim związane z organizacją szkoleń.

W związku z powyższym należy uznać, że to nie Instytut a X przyznaje na rzecz przyszłych pracowników X świadczenia w postaci szkoleń przedwyjazdowych. Tym samym to na X spoczywa obowiązek odpowiedniego zakwalifikowania świadczenia przyznanego szkolonej osobie (np. przychód ze stosunku pracy, przychód z innych źródeł) i wypełnienie ewentualnych obowiązków sprawozdawczych w tym zakresie wynikających z przepisów prawa podatkowego (jeśli takie istnieją).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika