Skoro realizowany projekt nie służy czynnościom opodatkowanym, to w świetle powołanego art. 86 ust. (...)

Skoro realizowany projekt nie służy czynnościom opodatkowanym, to w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od poniesionych wydatków związanych z jego realizacją.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2014 r. (data wpływu 13 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu ? jest prawidłowe.


Porady prawne

UZASADNIENIE


W dniu 13 lutego 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.


We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest jednostką budżetową, powołaną na podstawie uchwały Rady z dnia 2 marca 2007 r. (załącznik ww. uchwała). Miasto i Wnioskodawca podjęły działania w celu realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie i modernizacji małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych na terenie obwodów leśnych, współfinansowanego w ramach programu operacyjnego - PO -Infrastruktura i środowisko, V Priorytet ?Ochrona Przyrody i Kształtowanie Postaw Ekologicznych? (załącznik - Plan Realizacji Przedsięwzięcia). Zgodnie z wymaganiami instytucji wdrażającej program - Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia uzasadnionego oświadczenia finansowego ws. kwalifikowalności VAT, tj. czy podatek VAT jest dla Wnioskodawcay kosztem kwalifikowanym, czyli realizując płatność za towary i usługi na podstawie faktur VAT, nie mają prawnej możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT od podatku należnego. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W ramach swoich zadań statutowych prowadzą przede wszystkim działalność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jedyną czynnością opodatkowaną VAT wykonywaną przez Wnioskodawcę jest sprzedaż drewna pozyskiwanego w ramach czynności porządkowych i ochronnych w lasach administrowanych przez jednostkę. W związku z powyższym, zgodnie z art. 86 ust. 1, ustawy z dn. 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011, Nr 177, poz. 1054, ze zm.) odliczenie podatku należnego dotyczy wyłącznie zleconej usługi związanej z pozyskaniem drewna.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.


Czy podatek VAT jest dla Wnioskodawcy kosztem kwalifikowanym, czyli czy realizując płatności za zakupione w ramach przedsięwzięcia towary i usługi na podstawie faktur VAT, nie mają prawnej moż1iwości odliczenia naliczonego podatku VAT od podatku należnego?


Zdaniem Wnioskodawcy, uwzględniając powyższe, Wnioskodawca nie posiada podstawy prawnej do odliczenia naliczonego podatku VAT, po zrealizowaniu płatności za zakupione towary i usługi związane z budową i modernizacją małej infrastruktury turystycznej, w administrowanych leśnych obszarach, gdyż zakupione towary i usługi nie będą służyć do wykonywania przez jednostkę czynności opodatkowanych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.


Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.


W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.


Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, w związku z nabyciem których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z uregulowań ustawy o podatku od towarów i usług wyraźnie wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży ? towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług, będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.

Z treści złożonego wniosku wynika, że miasto i Wnioskodawca podjęli działania w celu realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie i modernizacji małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych na terenie obwodów leśnych, współfinansowanego w ramach programu operacyjnego - PO -Infrastruktura i środowisko, V Priorytet ?Ochrona Przyrody i Kształtowanie Postaw Ekologicznych? (załącznik - Plan Realizacji Przedsięwzięcia). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. W ramach swoich zadań statutowych prowadzi przede wszystkim działalność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jedyną czynnością opodatkowaną VAT wykonywaną przez Wnioskującego jest sprzedaż drewna pozyskiwanego w ramach czynności porządkowych i ochronnych w lasach administrowanych przez jednostkę.

Z analizy przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego nie wynika, aby nabywane w ramach realizowanego projektu towary i usługi miały bezpośredni, czy nawet pośredni związek z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Wnioskodawcę ? w zakresie sprzedaży drewna. Działania w ramach projektu obejmują budowę i modernizację małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych na terenie obwodów leśnych. Zatem nie można dostrzec związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy dokonywanymi w ramach realizacji projektu zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu z tytułu sprzedaży drewna przez Wnioskującego.

Realizacja projektu, o którym mowa we wniosku, nie służy więc działalności opodatkowanej Wnioskującego, lecz ma związek wyłącznie z jego działalnością statutową, nie podlegającą opodatkowaniu.


W konsekwencji, skoro realizowany projekt nie służy czynnościom opodatkowanym, to w świetle powołanego art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od poniesionych wydatków związanych z jego realizacją.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. z 2012 r., poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika