1. Czy przychody osiągnięte przez spółkę w związku z prowadzeniem poza działalnością rolniczą (...)

1. Czy przychody osiągnięte przez spółkę w związku z prowadzeniem poza działalnością rolniczą hodowli rasowych klaczy i ogierów używanych do rozpłodu należy łączyć z przychodami z działalności handlowej jednostki?
2. W jakim momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup rasowych klaczy i ogierów przeznaczonych do reprodukcji na potrzeby własnego stada i dla innych odbiorców?
3. Czy cyt. za podatnikiem: ?...dla celów podatkowych prawidłowym będzie przyjęcie do wyceny źrebiąt z odchowu na koniec roku zasady zawartej w art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), a mianowicie: jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto ze sprzedaży?

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w nawiązaniu do pisma Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 12.11.2003 r. (znak: II US.I.PB/423-7/03), pisma własnego z dnia 23.02.2004 r. (znak: IS.I/3-0050/73/03) oraz pisma Ministerstwa Finansów z dnia 19.04.2004 r. (znak: PB3-505-MD-8214-51/04) w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:

Firma Handlowo-Produkcyjna ?G.? Sp. z o.o., pismem z dnia 9.09.2003 r. (bez znaku) uzupełnionym pismem z dnia 29.10.2003 r. (bez znaku) zwróciła się z prośbą o udzielenie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. Z treści pism jednostki wyłaniają się następujące problemy związane ze stosowaniem przepisów prawa:

Porady prawne

1. Czy przychody osiągnięte przez spółkę w związku z prowadzeniem poza działalnością rolniczą hodowli rasowych klaczy i ogierów używanych do rozpłodu należy łączyć z przychodami z działalności handlowej jednostki?
2. W jakim momencie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup rasowych klaczy i ogierów przeznaczonych do reprodukcji na potrzeby własnego stada i dla innych odbiorców?
3. Czy cyt. za podatnikiem: ?...dla celów podatkowych prawidłowym będzie przyjęcie do wyceny źrebiąt z odchowu na koniec roku zasady zawartej w art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), a mianowicie: jeżeli nie jest możliwe ustalenie kosztu wytworzenia produktu, jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży netto takiego samego lub podobnego produktu, pomniejszonej o przeciętnie osiągany przy sprzedaży produktów zysk brutto ze sprzedaży??

Ad. 1.

Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że prowadzi ona obok działalności handlowej także hodowlę rasowych klaczy i ogierów w celach reprodukcyjnych dla powiększenia własnego stada oraz w celu świadczenia usług reprodukcyjnych dla innych odbiorców. Działalność ta prowadzona jest - jak pisze podatnik - poza działalnością rolniczą. Z treści podań spółki wynika także, że dopuszcza również możliwość uzyskania przychodów z innych tytułów niż powyżej wymienione, a związanych z prowadzoną hodowlą.

Osiągnięte przez jednostkę przychody z hodowli rasowych klaczy i ogierów spółka winna połączyć z przychodami z działalności handlowej oraz wykazać je w stosownych zeznaniach i deklaracjach podatkowych, ponieważ stosownie do treści art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Spółka winna tak postąpić, jednakże z zastrzeżeniem, że prowadzona hodowla stanowi dział specjalny produkcji rolnej w sensie art. 2 ust. 3 i ust. 5 ww. ustawy. Musi to być zatem hodowla prowadzona poza gospodarstwem rolnym w rozmiarach jedna sztuka stada podstawowego i powyżej. W przeciwnym wypadku osiągnięte przychody z tej działalności należy wyłączyć z kategorii przychodów podatkowych, ponieważ art. 2 ust. 1 powoływanej ustawy o podatku dochodowym stanowi, że jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej, chyba że ustalenie przychodów jest wymagane dla celów określenia dochodów wolnych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4e ustawy.

Ad. 2.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Przepis ten formułuje zatem zasadę powiązania poniesionego kosztu z przychodem. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. Odnosząc tę regułę na grunt stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika, należy stwierdzić, iż istnieje pośredni związek poniesionego przez spółkę wydatku na zakup rasowej klaczy i rasowego ogiera w celach reprodukcyjnych a potencjalnym przychodem, który jednostka może osiągnąć w związku z hodowlą takich koni np. z tytułu świadczenia usług reprodukcyjnych dla odbiorców z zewnątrz, sprzedaży produktów ubocznych (nawóz, włosie) lub sprzedaży źrebiąt z własnej hodowli.

Wydatki poniesione przez jednostkę na nabycie klaczy i ogierów w celach reprodukcyjnych będą stanowiły dla podatnika koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Wśród bowiem środków trwałych podlegających amortyzacji podatkowej wymienionych w art. 16a i art. 16b powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 16c tej ustawy, nie zostały wymienione zwierzęta. A zatem klacze i ogiery zakupione przez jednostkę w celach reprodukcyjnych nie będą podlegać amortyzacji podatkowej. Artykuł 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie może być podstawą do wykluczenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie inwentarza żywego w dacie ich poniesienia.

Objaśnienia wstępne do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KRŚ) (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 ze zm.), definiując pojęcie środka trwałego, nie mają charakteru podatkotwórczego.

Ad. 3

Stosownie do zapisu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości, jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą przyjęte przez nią zasady rachunkowości, a w szczególności dotyczące metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego w zakresie, w jakim ustawa pozostawia jednostce prawo wyboru. Organy podatkowe nie ingerują w wybraną przez jednostkę metodę wyceny aktywów, o ile jest ona dopuszczona przez przepisy ustawy o rachunkowości i stosowana zgodnie z regułami wynikającymi z ww. przepisów.

Wskazać jedynie należy, iż zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej (zgodnie z ustawą o rachunkowości) w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty) podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika