1. Czy sprzedaż dla uczestników turnieju opłat startowych i przekazanie nagród rzeczowych uczestnikom (...)

1. Czy sprzedaż dla uczestników turnieju opłat startowych i przekazanie nagród rzeczowych uczestnikom turnieju jest obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, którego wartość należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości sprzedaży dla celów ustalenia momentu utraty zwolnienia, o którym mowa w art. 14 ust. 3?
2. Czy środki pozyskane w ramach umowy sponsoringu są obrotem podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 2 ust. 1 i 3 ustawy, którego wartość należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości sprzedaży dla celów ustalenia momentu utraty zwolnienia o którym mowa w art. 14 ust. 3?

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, udzielonej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, pismem z 19.04.2004 r. (znak: II US-II-443/13/2004):

Artykuł 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dn. 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zwanej dalej ustawą, stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 2 ust. 1 i 3, a także wartość eksportu towarów lub usług nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie 10.000 euro.

Porady prawne

Wystąpienie podatnika dotyczy wątpliwości, czy do limitu wyznaczającego moment utraty zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług, określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 należy zaliczyć:

  1. wartość nagród rzeczowych przekazywanych uczestnikom turniejów tanecznych, organizowanych przez Podatnika w ramach prowadzonej działalności,
  2. opłaty startowe wnoszone przez uczestników turniejów tanecznych,
  3. środki pieniężne otrzymywane na podstawie umowy sponsoringu, która nie zobowiązuje podatnika do dokonywania działań o charakterze promocyjnym na rzecz sponsora.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie wyjaśnia, że katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zawiera art. 2 powołanej ustawy. Ustęp 1 tego artykułu stanowi, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie natomiast z ust. 3 pkt 4 tego artykułu, do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zaliczona została również darowizna towarów dokonywana przez podatnika tego podatku. Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W świetle powyższych przepisów, przekazanie przez podatnika nagród rzeczowych zwycięzcom konkursów tanecznych, należy traktować jako darowizny dokonywane na rzecz uczestników turnieju, w związku z czym powyższa czynność podlega regulacjom ustawy, a wartość przekazanych darowizn wlicza się do ?limitu zwolnienia?, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Odnosząc się do drugiego pytania, zauważyć należy, że organizacja turniejów tanecznych ma charakter usługi, która na podstawie art. 2 ust. 1 jako odpłatne świadczenie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. Wobec tego opłatę startową jako kwotę należną jednostce tytułem świadczenia usługi na rzecz uczestników należy wliczać do ?limitu zwolnienia?.

Natomiast przepisy powołanej ustawy nie regulują wprost zagadnienia sponsoringu, dlatego oceniając skutki podatkowe tego rodzaju działań, kluczowym staje się rozważenie zależności zachodzących pomiędzy sponsorem a sponsorowanym; decydującego znaczenia nabiera kwestia ewentualnego zobowiązania obdarowanego do prowadzenia na rzecz sponsora działań o charakterze reklamowym czy też promocyjnym. Sponsoringiem określa się bowiem odpłatne przysporzenie majątkowe wyrażające się w pieniądzach, rzeczach, usługach dokonywanych przez sponsora na rzecz sponsorowanego, w celu wykonania przez niego czynności wskazanych w umowie sponsoringu, a zmierzające do utrwalenia czy zwiększenia jego renomy oraz do zwiększenia zysków. Zależność taka nie zachodzi w stanie faktycznym opisanym przez podatnika. Biorąc pod uwagę powyższe uzyskane środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i tym samym nie należy ich zaliczać do limitu zwolnienia.

Informacji udzielono według stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia informacji przez organ I instancji.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika