Ulga meldunkowa Czy po 12 miesięcznym okresie zameldowania w zbywanej nieruchomości, tylko spadkobierców, (...)

Ulga meldunkowa
Czy po 12 miesięcznym okresie zameldowania w zbywanej nieruchomości, tylko spadkobierców, bez ich małżonków, pozostających z nimi we wspólności majątkowej, zaistnieje możliwość skorzystania z ulgi meldunkowej, tzn. ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2008 r. (data wpływu 12 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie warunków skorzystania z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie warunków skorzystania z ulgi określonej w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W lipcu 2007 r. zmarła Pani matka, pozostawiając dom mieszkalny. Jedynymi spadkobiercami była Pani i Pani brat. Matka nie pozostawiła testamentu ani zapisu. Postępowanie spadkowe zakończyło się w lutym 2008 r. Na mocy postanowienia sądu spadek w postaci domu mieszkalnego nabyła Pani wspólnie z bratem (każde z Państwa otrzymało udział w spadku wynoszący 1/2). Otrzymany w spadku dom zamierzacie Państwo sprzedać, w związku z czym zameldowaliście się w nim na pobyt stały, jednak bez małżonków, z którymi pozostajecie Państwo w małżeńskiej wspólności majątkowej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy po 12 miesięcznym okresie zameldowania w zbywanej nieruchomości, tylko spadkobierców, bez ich małżonków, pozostających z nimi we wspólności majątkowej, zaistnieje możliwość skorzystania z ulgi meldunkowej, tzn. ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości...


Zdaniem Wnioskodawczyni, w przypadku zbycia nabytej w spadku nieruchomości, po upływie 12 miesięcy od dnia zameldowania w przedmiotowej nieruchomości na pobyt stały, obowiązek zapłaty podatku dochodowego przez jedynych spadkobierców nie wystąpi. Zaistnienie powyższego zwolnienia umotywowane jest wystąpieniem przesłanek ulgi meldunkowej. Ponadto Wnioskodawczyni uważa, że do zaistnienia tego zwolnienia nie jest konieczne zameldowanie współmałżonków, gdyż odziedziczona nieruchomość jest majątkiem osobistym spadkobierców.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni prawa do domu jednorodzinnego, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.


W myśl art. 30e ust. 1 i 4 dodanego do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2007 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Jednakże, zgodnie z zapisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:


  1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
  2. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
  3. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
  4. prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie


  • jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Zwolnienie to, stosownie do art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Oznacza to, że nie złożenie oświadczenia lub złożenie go po terminie spowoduje brak prawa do zwolnienia.


Na podstawie § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2008 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych (Dz. U. Nr 59, poz. 361) przedłużono termin do składania przedmiotowego oświadczenia do dnia 30 kwietnia 2009 r., w sytuacji, gdy przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego osiągnięto w 2008 r.

Stosownie do art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, a zgodnie z art. 925 spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W myśl art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności do spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Natomiast zgodnie z art. 33 ustawy z dnia z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 Nr 9, poz. 59 ze zmianami) do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego udział w prawie własności budynku mieszkalnego, który zamierza Pani sprzedać, nabyła Pani w 2007 r. w drodze dziedziczenia ustawowego. W sytuacji więc, gdy zostanie przez Panią spełniony warunek zameldowania na pobyt stały w tym budynku mieszkalnym, przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz zostanie złożone w odpowiednim terminie oświadczenie o spełnianiu warunków do zwolnienia, uzyskany przez Panią przychód ze sprzedaży udziału w tej nieruchomości zwolniony będzie z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt nie zameldowania małżonka w przedmiotowym budynku mieszkalnym pozostaje bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego do przychodów uzyskanych przez Panią z tytułu sprzedaży tego budynku.

Jednocześnie mając na uwadze, iż ww. budynek mieszkalny jest wspólną własnością Pani i Pani brata, zaznacza się, że Pani brat, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinien wystąpić z wnioskiem o jej wydanie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.


Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika