Czy od 1 stycznia 2010 r., tj. od czasu wybrania przez Spółkę bilansowej metody obliczania różnic (...)

Czy od 1 stycznia 2010 r., tj. od czasu wybrania przez Spółkę bilansowej metody obliczania różnic kursowych, powinien do kosztów/przychodów podatkowych zaliczyć wszystkie niezrealizowane różnice kursowe występujące w księgach na dzień 31 grudnia 2009 r., zarówno powstałe we wcześniejszym okresie wskutek wyceny bilansowej aktywów i pasywów, czy też wyłącznie różnice kursowe powstałe w księgach rachunkowych wskutek wyceny aktywów i pasywów na dzień 31 grudnia 2009 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2010 r. (data wpływu 27 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ujmowania w rachunku podatkowym różnic kursowych ustalonych na podstawie przepisów o rachunkowości ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 27 maja 2010 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ujmowania w rachunku podatkowym różnic kursowych ustalonych na podstawie przepisów o rachunkowości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Od 1 stycznia 2010 r. na podstawie art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka wybrała bilansową metodę ustalania różnic kursowych do celów podatkowych. Zawiadomiono naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej metody. Na pierwszy dzień roku podatkowego Wnioskodawca zaliczył odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego, czyli na 31 grudnia 2009 r., ale tylko te, które powstały na 31 grudnia 2009 r.

W roku 1991 Spółka zaciągnęła od udziałowca pożyczkę w walucie obcej (SEK), z której nadal korzysta (finansuje bieżącą działalność). Termin spłaty pożyczki jest przez wierzyciela sukcesywnie przedłużany. Zobowiązanie to obejmuje na dzień 31 grudnia 2009 r. nominalną kwotę pożyczki oraz różnice kursowe, które powstały w minionych latach podatkowych wskutek wyceny bilansowej pożyczki, a nie zostały zrealizowane. Różnice kursowe, które powstały wskutek wyceny bilansowej (od dnia zaciągnięcia pożyczki do dnia 31 grudnia 2009 r.) nie były zaliczone do kosztów podatkowych, lecz tylko do kosztów bilansowych.

Wątpliwości budzi to, że przy spłacie pożyczki, gdyby Spółka nadal rozliczała różnice kursowe według dotychczasowej metody, odrębnie podatkowo, odrębnie bilansowo, skumulowane różnice z wyceny bilansowej stałyby się różnicami zrealizowanymi i mogłyby być zaliczone do kosztów podatkowych. Jeśli nie będzie możliwe zaliczenie obecnie wszystkich różnic z wyceny bilansowej skumulowanych od daty zaciągnięcia pożyczki do dnia 31 grudnia 2009 r. do kosztów podatkowych w związku ze zmianą metody rozliczania różnic kursowych ? przejściem z metody podatkowej na metodę bilansową, Spółka straci bezpowrotnie prawo do zaliczenia różnic kursowych pochodzących z wyceny bilansowej do kosztów podatkowych (skumulowanych wskutek wyceny od dnia zaciągnięcia pożyczki do dnia 31 grudnia 2009 r.).


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:


Czy od 1 stycznia 2010 r., tj. od czasu wybrania przez Spółkę bilansowej metody obliczania różnic kursowych, powinien do kosztów/przychodów podatkowych zaliczyć wszystkie niezrealizowane różnice kursowe występujące w księgach na dzień 31 grudnia 2009 r., zarówno powstałe we wcześniejszym okresie wskutek wyceny bilansowej aktywów i pasywów, czy też wyłącznie różnice kursowe powstałe w księgach rachunkowych wskutek wyceny aktywów i pasywów na dzień 31 grudnia 2009 r....

Zdaniem Wnioskodawcy, do kosztów i przychodów podatkowych należy zaliczyć wszystkie różnice kursowe występujące w księgach na dzień 31 grudnia 2009 r. bez względu na okres, w którym powstały, także pochodzące z wyceny bilansowej we wcześniejszym okresie aniżeli wycena na dzień 31 grudnia 2009 r. w związku ze zmianą metody rozliczania różnic kursowych ? przejściem na metodę bilansową.

Uzasadnieniem takiego stanowiska jest fakt, że różnice kursowe powstałe we wcześniejszych okresach (przed dniem 31 grudnia 2009 r.) wskutek wyceny bilansowej nie były zaliczone do kosztów podatkowych, a jeśli nie zostaną zaliczone do kosztów podatkowych przy zmianie metody, tj. na dzień 1 stycznia 2010 r., lecz będą zaliczone tylko w części ograniczonej do różnic powstałych na dzień 31 grudnia 2009 r., to Spółka straci bezpowrotnie prawo ich zaliczenia do kosztów podatkowych (w części od dnia zaciągnięcia pożyczki do dnia 31 grudnia 2008 r.).

Jak wynika z art. 9b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe ustalone na ostatni dzień bilansowy przed przejściem na metodę bilansową powinny być uwzględnione w rachunku podatkowym. Różnice kursowe ustalone na dzień bilansowy obejmują łączną kwotę różnic, niemniej jednak wynik finansowy roku 2009 obciążyła tylko ta cześć z nich, która powstała wskutek wahań kursów waluty pomierzy dniem 31 grudnia 2008 r. i 31 grudnia 2009 r. Różnice kursowe powstałe z wyceny pożyczki we wcześniejszym okresie obciążały wynik bilansowy lat poprzednich, nie pomniejszały dochodu do opodatkowania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) ? dalej: ustawa, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.


Podatnicy, którzy wybrali metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów ujęte w księgach rachunkowych różnice kursowe z tytułu transakcji walutowych i wynikające z dokonanej wyceny składników aktywów i pasywów wyrażonych w walucie obcej, a także wyceny pozabilansowych pozycji w walutach obcych. Wycena ta dla celów podatkowych powinna być dokonywana na ostatni dzień każdego miesiąca i na ostatni dzień roku podatkowego lub na ostatni dzień kwartału i na ostatni dzień roku podatkowego albo tylko na ostatni dzień roku podatkowego, z tym że wybrany termin wyceny musi być stosowany przez pełny rok podatkowy i nie może być zmieniany ? art. 9b ust. 2 ustawy.


Stosownie natomiast do regulacji art. 9b ust. 5 ustawy, w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych, o której mowa w ust. 1 pkt 2, podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego. Od pierwszego dnia roku podatkowego, w którym wybrali tę metodę, stosują zasady, o których mowa w ust. 2.

Z brzmienia powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż zaliczeniu do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów podlegają naliczone różnice kursowe ustalone na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego, czyli w niniejszym przypadku na dzień 31 grudnia 2009 r., z wyłączeniem różnic kursowych ustalonych na koniec wcześniejszych lat podatkowych.

Tym samym Spółka ma możliwość ujęcia w rachunku podatkowym wyłącznie tych różnic kursowych, które powstały wskutek wyceny bilansowej na dzień 31 grudnia 2009 r. i dotyczą roku podatkowego 2009.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika