Czy wynagrodzenie prezesa spółki powołanego na to stanowisko oraz koszty jego delegacji stanowią (...)

Czy wynagrodzenie prezesa spółki powołanego na to stanowisko oraz koszty jego delegacji stanowią dla spółki koszty uzyskania przychodów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu 10 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia prezesa firmy oraz kosztów jego delegacji ? jest prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE


W dniu 10 października 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia prezesa firmy oraz kosztów jego delegacji.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Zarząd w firmie jest jednoosobowy, a prezes firmy jest akcjonariuszem Spółki i pełni swoją funkcję odpłatnie na podstawie powołania, dokonanego zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych. Otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście w myśl art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Spółka jako płatnik potrąca i odprowadza 19% podatek dochodowy z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie prezesa, jak również koszty jego delegacji (diety, nocleg, paliwo według faktur) ujmowane jest w kosztach uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Samochód, którym podróżuje Prezes Spółki podczas odbywanych podróży, stanowi środek trwały firmy.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy wynagrodzenie prezesa firmy powołanego na to stanowisko, jak i koszty delegacji stanowią dla firmy koszty uzyskania przychodów i czy słusznie firma odprowadza 19% podatek dochodowy po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów...
  2. Czy wynagrodzenie i koszty delegacji prezesa, który pełni swoją funkcję z powołania, podlegają pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pierwszą część pierwszego pytania. Wniosek Spółki w zakresie drugiej części pytania pierwszego oraz drugiego zapytania będzie przedmiotem odrębnej interpretacji.


Zdaniem Wnioskodawcy ? w zakresie pierwszej części pytania pierwszego - wynagrodzenie jak i koszty delegacji prezesa powołanego na to stanowisko, które ponosi Spółka stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

W myśl natomiast art. 16 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) lub członków spółdzielni nie będących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów, z tym że wydatki ponoszone na rzecz członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i innych spółdzielni zajmujących się produkcją rolną są kosztem uzyskania przychodów w części dotyczącej działalności objętej obowiązkiem podatkowym w zakresie podatku dochodowego.

A zatem przepis powyżej cyt. art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy nie znajduje zastosowania w przypadkach dwustronnie zobowiązujących umów cywilno-prawnych zawieranych między spółką i jej udziałowcem, zgodnie z którymi spółka dokonuje zapłaty tym osobom za wykonane przez nie świadczenia na jej rzecz.

Jednakże tego typu umowy mogą przewidywać uzyskiwanie przez te osoby korzyści w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, nie stanowiących składników wynagrodzenia. W takiej sytuacji należałoby je ocenić, jako spełniające dyspozycję cytowanego art. 16 ust. 1 pkt 38.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych należy więc stwierdzić, że jeśli wydatki, o których mowa we wniosku, wyczerpują znamiona cytowanego art. 15 ust. 1 i jednocześnie nie zachodzą przesłanki, o których mowa powyżej, to należy uznać, iż stanowią one koszty uzyskania przychodów Jednostki.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz, że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika