Opodatkowanie czynności wydania artykułów spożywczych zakupionych z przeznaczeniem na poczęstunek (...)

Opodatkowanie czynności wydania artykułów spożywczych zakupionych z przeznaczeniem na poczęstunek dla kontrahentów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 29 czerwca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydania artykułów spożywczych zakupionych z przeznaczeniem na poczęstunek dla kontrahentów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 1 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wydania artykułów spożywczych zakupionych z przeznaczeniem na poczęstunek dla kontrahentów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka utworzona została w 1998 r. i działa na podstawie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz Kodeksu spółek handlowych. Jej działalność obejmuje:


  • zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą portową,
  • prognozowanie, programowanie i planowanie rozwoju portu,
  • budowa, rozbudowa, utrzymanie i modernizacja infrastruktury portowej,
  • pozyskiwanie nieruchomości na potrzeby rozwoju portu,
  • świadczenie usług związanych z korzystaniem z infrastruktury portowej,
  • zapewnienie dostępu do portowych urządzeń odbiorczych odpadów ze statków w celu przekazania ich do odzysku lub unieszkodliwienia.


W ramach prowadzonej działalności Zarząd Spółki oraz uprawnieni pracownicy, uczestniczą w licznych służbowych spotkaniach z kontrahentami. Spotkania te mają zawsze charakter biznesowy i nie służą promowaniu działalności prowadzonej przez Spółkę ani świadczonych przez nią usług, lecz omawianie różnego rodzaju spraw biznesowych, np. ustalanie zasad współpracy między Spółką a kontrahentami, ustalenie warunków sprzedaży usług, przedstawienie oferty handlowej, negocjacje postanowień zawieranych umów, itp. Spotkania te odbywają się zarówno w siedzibie Spółki, jak i poza nią. W związku ze spotkaniami odbywającymi się w siedzibie, Spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, woda oraz inne napoje bezalkoholowe, cukierki, ciastka, paluszki i inne słodycze, które przeznacza na poczęstunek dla kontrahentów w trakcie prowadzonych spotkań. Do końca 2009 r. Spółka uznawała wydatki ponoszone na wymienione powyżej artykuły spożywcze za koszt reprezentacji i nie zaliczała do podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Odliczała podatek od towarów i usług z faktur dokumentujących zakup artykułów spożywczych, a w chwili wydania tych artykułów do zużycia, wystawiana była faktura wewnętrzna i naliczany był podatek należny.

W chwili obecnej Spółka rozważa możliwość uznania przedmiotowych wydatków do podatkowych kosztów uzyskania przychodów oraz odliczanie podatku od towarów i usług bez obowiązku naliczania podatku należnego z chwilą zużycia.

Poza spotkaniami w siedzibie Spółki zdarza się także, że przedstawiciel Spółki spotyka się z kontrahentami w restauracji i w sytuacji, gdy to przedstawiciel zaprasza kontrahenta, płaci za takie spotkanie (herbata, kawa, posiłek). Zasadą jest, że strona zapraszająca do restauracji ponosi koszty spotkania. Nie mają one charakteru wytwornego, okazałego posiłku, specjalnie zorganizowanej imprezy, ich celem nie jest chęć okazania przepychu, a potrawy zamawiane są z menu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy wydanie zakupionych artykułów spożywczych, przeznaczonych na poczęstunek dla kontrahentów, należy opodatkować podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka przy wydaniu przedmiotowych artykułów nie ma obowiązku opodatkowywać ich podatkiem od towarów i usług, przy czym ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na ich zakup. Spółka wskazała, że analiza przepisu art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów ? opodatkowaniu podlega zużycie towarów na rzecz podmiotów wymienionych w tym przepisie. Nie podlega zatem opodatkowaniu nieodpłatna czynność zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonej działalności, w przypadku, gdy beneficjentem jest kontrahent przedsiębiorcy, np. osoba trzecia, nie będąca pracownikiem, udziałowcem, ani inna osobą, która została wymieniona w ww. przepisie. Spółka dokonuje zakupu artykułów spożywczych i napojów z przeznaczeniem na poczęstunek dla kontrahentów. W przedmiotowej sprawie nie dochodzi zatem do zużycia przedmiotowych artykułów przez krąg osób wymienionych w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, co oznacza, że zużycie artykułów spożywczych w drodze poczęstunku kontrahentów, stanowi czynność niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (?).


Czynnością zrównaną z dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Jak wynika z ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest przekazanie lub zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego ? na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

W związku z wyżej dokonaną analizą, stwierdzić należy że poczęstunek pracowników, jak i kontrahentów na spotkaniu biznesowym nie rodzi obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług zużytych towarów.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż w ramach prowadzonej działalności Spółka organizuje służbowe spotkania z kontrahentami, w których uczestniczą pracownicy. Spotkania te mają charakter biznesowy, np. ustalane są zasady współpracy między Spółką a kontrahentami, ustalane są warunki sprzedaży usług, przedstawiana jest oferta handlowa, prowadzone są negocjacje dotyczące postanowień zawieranych umów, itp. Spotkania te nie służą promowaniu Jej działalności. Odbywają się one zarówno w siedzibie Spółki, jak i poza nią. W związku ze spotkaniami odbywającymi się w siedzibie, Spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych (kawa, herbata, woda, napoje bezalkoholowe, cukierki, ciastka, paluszki i inne słodycze).

Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż wydanie przez Spółkę artykułów spożywczych (w formie poczęstunku), zużytych podczas spotkań z kontrahentami, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych, dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-304a/10/EŁ.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje

ITPP2/443-304a/10/EŁ, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika