Możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu nieodpłatnie prowadzonych szkoleń w ramach projektu badawczego.

Możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu nieodpłatnie prowadzonych szkoleń w ramach projektu badawczego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ośrodka Kultury przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 3 grudnia 2008 r.) uzupełnionym i zmienionym pismem z dnia 10 grudnia 2008 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu realizowanego projektu ?Wpływ rodzaju technologii produkcji rybackiej i jakości środowiska wodnego na wybrane wskaźniki hodowlane i patomorfologiczne karpia konsumpcyjnego? w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu realizowanego projektu ?Wpływ rodzaju technologii produkcji rybackiej i jakości środowiska wodnego na wybrane wskaźniki hodowlane i patomorfologiczne karpia konsumpcyjnego? w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następując stan faktyczny.


Uniwersytet realizuje projekt badawczy ?Wpływ rodzaju technologii produkcji rybackiej i jakości środowiska wodnego na wybrane wskaźniki hodowlane i patomorfologiczne karpia konsumpcyjnego'. Projekt realizowany jest w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006'. Głównym celem projektu jest przeprowadzenie badań umożliwiających wskazanie optymalnego wyboru technologii chowu zapewniającej najwyższą zdrowotność ryb wymienionego gatunku. Wyniki badań skierowane były do osób związanych z gospodarką rybacką i będą prezentowane w formie szkoleń oraz w broszurze informacyjnej i drukach informacyjnych. Wymienione szkolenia prowadzone w ramach projektu nie były odpłatne. W czasie realizacji projektu, jak również w okresie 5 lat od wypłaty pomocy Uczelnia nie zamierza prowadzić działalności przynoszącej korzyści, które mogłyby w jakikolwiek sposób wynikać z realizacji projektu. Projekt wymaga ewidencji księgowej na wydzielonych kontach księgowych i prowadzenia odrębnego rachunku bankowego. W związku z powyższym łatwa będzie identyfikacja kosztów służących realizacji projektu. Podstawowa działalność U to:


  • usługi edukacyjne-zwolnione z VAT,
  • usługi badawcze finansowane dotacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • służące rozwojowi nauki - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT
  • usługi badawcze realizowane w ramach projektów celowych i umów z podmiotami gospodarczymi - opodatkowane wg stawki podstawowej VAT.


Uczelnia osiąga również przychody z wynajmu pomieszczeń, odsprzedaży energii, gazu, wody i usług telekomunikacyjnych. Posiadamy dwie stacje dydaktyczno-badawcze prowadzące działalność opodatkowaną podatkiem VAT 3%, 7% i zwolnioną z VAT. W związku z powyższym Uczelnia ma ograniczoną możliwość odzyskania podatku VAT naliczonego w fakturach zakupu. W całości odzyskiwany jest podatek przy odsprzedaży mediów, zleconych usługach badawczych, projektach celowych. Zakupy dokonywane w stacjach dydaktyczno-badawczych rozliczane są strukturą sprzedaży w Uczelni (22%). Zainteresowany wskazuje we wniosku przepisy art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jako przepisy dotyczące zaistniałego stanu faktycznego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Uniwersytet może odliczyć podatek VAT realizując opisany we wniosku projekt...


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego, projekt badawczy realizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego ?Rybołówstwo i przetwórstwa ryb 2004-2006' służył będzie działalności niepodlegającej VAT (badania naukowe służące rozwojowi nauki finansowane dotacją) i zwolnionej z VAT (edukacja studentów i praktyków). W związku z powyższym Uczelnia nie ma możliwości, na płaszczyźnie obowiązujących przepisów podatkowych, odzyskania kwoty podatku naliczonego przy realizacji projektu. Tym samym zgodnie z powołaną zasadą, podatek VAT stanowi koszt kwalifikowany.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

We wniosku wskazano, iż projekt polegał na organizacji bezpłatnych szkoleń. Należy zatem stwierdzić, iż projekt nie miał związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W tej sytuacji Zainteresowanemu nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma możliwości odliczenia podatku zapłaconego przy realizacji opisanego we wniosku projektu.

Ponadto wskazuje się, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej ? powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu ? do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ? Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach ? art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika