sygn: OG-005/50/PDI-5/03

W odpowiedzi na pismo z dnia 24.03.2003 r. w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodów zasądzonego na rzecz kontrahenta zwrotu poniesionych wydatków oraz kosztów postępowania sądowego w świetle ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze. zm.), Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach wyjaśnia, co następuje.

Z pisma Spółki oraz załączonego wyroku sądowego z dnia 10 września 2002 r. wynika, że po trwającym kilka lat postępowaniu przed sądami, Sąd Apelacyjny zasądził od Spółki na rzecz kontrahenta zwrot poniesionych przez niego przy wykonywaniu umowy wydatków i kosztów należnego wynagrodzenia oraz poniesionych przez tegoż kontrahenta kosztów postępowania przed sądami. Z powództwem wystąpił kontrahent, któremu Spółka jako zleceniodawca wypowiedziała umowę o wykonanie usług. Przedmiotem sporu między stronami była zarówno zasadność wypowiedzenia umowy jak i kwestia zwrotu wydatków. Sąd Apelacyjny uznał za zasadne wypowiedzenie umowy, przyznając rację Spółce, że działania kontrahenta miały charakter konkurencyjny i przynosiły jej szkodę. Jednocześnie Sąd uznał, że kontrahentowi należy się zwrot poniesionych wydatków oraz wynagrodzenie odpowiadające dotychczasowym czynnościom (art. 746 K.c.), a także zwrot poniesionych przez kontrahenta kosztów sądowych.

Porady prawne

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Oznacza to, że kosztem uzyskania przychodów będą uzasadnione racjonalnie i gospodarczo nakłady i wydatki związane z działalnością gospodarczą podatnika, poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Zamówiona u kontrahenta usługa związana była ściśle z działalnością gospodarczą Spółki, należy, więc uznać, że dokonany przez nią zwrot zasądzonych wydatków wraz z odsetkami będzie stanowił koszt uzyskania przychodów dla celów podatkowych.

Odnośnie zwrotu kosztów postępowania sądowego, nie można uznać, że jest to koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów. Pogląd Spółki, że brak wyłączenia takich wydatków z kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych w świetle art. 16 ust. 1 ustawy zezwala na zaliczenie ich do kosztów nie jest zasadny ? nie można zaliczać do kosztów podatkowych wydatków nie wymienionych wprawdzie w art. 16 ust. 1, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika