Kiedy powstaje przychód dla celów podatkowych z tytułu sprzedaży lokali mieszkaniowych

Kiedy powstaje przychód dla celów podatkowych z tytułu sprzedaży lokali mieszkaniowych

Spółka z o. o w ramach prowadzonej działalności developerskiej buduje na własnym gruncie budynki mieszkalne ( obiekty PKOB-1122), w grudniu 2006 r po odbiorze technicznym budynków nastąpi wydanie lokali mieszkaniowych na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego. Spółka przewiduje, że część aktów notarialnych , dotycząca w/w mieszkań może zostać sporządzona dopiero w styczniu bądź lutym 2007 r. Spółka ma wątpliwość, czy za datę sprzedaży dla celów podatku dochodowego od osób prawnych należy przyjąć datę faktycznego wydania lokalu ( wraz z przynależnym udziałem w gruncie) , czy też dzień sporządzenia aktu notarialnego. Zdaniem Spółki przychód dla celów podatkowych z tytułu sprzedaży lokali mieszkaniowych powstanie w momencie przeniesienia prawa własności nieruchomości, a więc z datą podpisania aktu notarialnego, a nie z datą wydania lokalu do użytkowania nawet jeśli wydanie lokalu ma miejsce wcześniej przed zawarciem aktu notarialnego. Na podstawie art.12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000 r Nr 54 poz.654 z późn. zm) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym , uważa się także należne przychody , choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane , po wyłączeniu wartości zwróconych towarów,udzielonych bonifikat i skont. W przedstawionej sytuacji za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, zgodnie z art.12 ust.3 a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r Nr 54 poz. 654 z późn .zm), uważa się z zastrzeżeniem ust.3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku) , nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe. Przychód powstaje wówczas , gdy umowa dojdzie do skutku tj. zostanie zawarta umowa , na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją , zaś kupujący tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę.

Porady prawne

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r Nr 16, poz. 93 ze zm ), a art. 158 określa wyraźnie formę czynności prawnej .Stosownie do powołanego wyżej art.158 kc umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną z datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Z datą tą powstanie przychód , tj. należność ze sprzedaży .W świetle powyższego , w sprawie dotyczącej Spółki , przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego i w tej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych.

Oceniając przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny na gruncie obowiązujących przepisów, należy stwierdzić , że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest prawidłowe. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w w/w wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa , powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika