'Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nabyła samochód osobowy służący (...)

'Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która nabyła samochód osobowy służący prowadzeniu działalności i wprowadziła do ewidencji środków trwałych powinna prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu?'

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku działaljąc na podstawie art. 14a § 1i3 ustawy z dn. 29.08.197 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) informuje:

Podstawowe znaczenie w ustaleniu wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów ma art. 22 ust.1 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn.zm.), z którego wynika, iż kosztami uzyskania przychodó z poszczególnego źródła sa wszelkie koszty ponisione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy. Wśród katalogu negatywnych kosztów w art. 23 ust.1 pkt.46 uregulowany został tryb zaliczania wydatków dotyczących używania samochodu prywatnego przez właściciela.

Porady prawne

Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra: w celu ustalenia faktyczego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W świtle tego przepisu prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest konieczne jedynie przy wykorzystywaniu w prowadzonej działalności gospodarczej samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Zatem w przypadku, gdy samochód osobowy został wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu nie jest wymagane.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika