Jaki podatek i w jakiej wysokości należy uiścić w związku ze sprzedażą nieruchomości wykorzystywanej (...)

Jaki podatek i w jakiej wysokości należy uiścić w związku ze sprzedażą nieruchomości wykorzystywanej dla celów działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatników z dnia 16.03.2007r., uzupełnionego pismem z dnia 30.03.2007r., w sprawie opodatkowania sprzedaży nieruchomości po likwidacji działalności gospodarczej

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatniczka w okresie od 02.07.1991r. do 31.01.2007r. prowadziła działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych. W ramach działalności gospodarczej wykorzystywano środek trwały ? nieruchomość stanowiącą działkę zabudowaną pawilonem handlowym. Nieruchomość ta nabyta została w 2001r., stanowiła ona współwłasność małżonków. Dla celów działalności gospodarczej przedmiotowa nieruchomość wykorzystana była do dnia 31.01.2007r. W dniu 14.03.2007r. nieruchomość została sprzedana.

W związku z powyższym, wątpliwość Podatników sprowadza się do ustalenia, jaki podatek i w jakiej wysokości winien być uiszczony w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Zdaniem Podatników, należy zapłacić 19 % podatku liczonego od kwoty stanowiącej różnicę między ceną nabycia a ceną sprzedaży w zeznaniu rocznym za 2007r. do dnia 30.04.2008r.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, źródłami przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, źródłami przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 19 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 24 ust. 2 zd. 2 pkt 1 ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy, podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 6 ustawy, zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada, uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego.

W myśl art. 45 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka w okresie od 02.07.1991r. do 31.01.2007r. prowadziła działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowane były na zasadach ogólnych. W ramach działalności gospodarczej wykorzystywano środek trwały ? nieruchomość stanowiącą działkę zabudowaną pawilonem handlowym. Nieruchomość ta nabyta została w 2001r., stanowiła ona współwłasność małżonków. Dla celów działalności gospodarczej przedmiotowa nieruchomość wykorzystana była do dnia 31.01.2007r. W dniu 14.03.2007r. nieruchomość została sprzedana. Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów prawa podatkowego dochód osiągnięty ze sprzedaży w/w środka trwałego, stanowiący różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększony o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od tego środka należy opodatkować, według zasad określonych w art. 27 ust. 1 ustawy. Zgodnie z wcześniej powołanym art. 44 ust. 1 ustawy, wyliczoną od dochodu uzyskanego ze sprzedaży środka trwałego zaliczkę na podatek dochodowy należy w terminie do dnia 20.04.2007r. wpłacić na rachunek bankowy tut. Urzędu. Dochód ten należy także wykazać jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu za 2007r. Zatem stanowisko Podatników należało uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika