Czy dochody osiągnięte w Wielkiej Brytani z tytułu pełnienia funkcji w Europejskim Banku Odbudowy (...)

Czy dochody osiągnięte w Wielkiej Brytani z tytułu pełnienia funkcji w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju podlegają opodatkowaniu w 2003 r.?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:

Przepis art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Porady prawne

Zachowana została zasada, zgodnie z którą ustalenie obowiązku podatkowego następuje z uwzględnieniem umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, co znalazło swój wyraz w treści art. 21 ust. 1 pkt 33 cytowanej wyżej ustawy, który mówi, że wolne od podatku dochodowego są: dochody osób fizycznych, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskane z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.

W przedmiotowej sprawie istotne jest, iż z chwilą ratyfikowania w 1994 r. umowy z dnia 29 maja 1990 r. o utworzeniu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Londynie, Polska stała się sygnatariuszem tej umowy.
Zatem skoro jest Pan zatrudnony w EBOF, w którym pensje i honoraria są zwolnione od państwowego podatku dochodowego, winien Pan rozliczyć się z pozostałych dochodów, osiągniętych w 2003 r. na podstawie przepisu art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy zastosowaniu stopy procentowej.
Z powyższego przepisu wynika, że dla obliczenia stopy procentowej należy zsumować dochody podlegające opodatkowaniu i dochody zwolnione od podatku. Dochodem zwolnionym jest kwota brutto wynagrodzenia tj. przed potrąceniem podatku wewnętrznego i składek przez EBOR.

Natomiast odnosząc się do zapytania w sprawie opodatkowania jednorazowej wypłaty otrzymanej przez Pana na pokrycie kosztów przeprowadzki i zagospodarowania należy zauważyć, że przepis art. 21 ust. 1 pkt. 14 ustawy określa iż od podatku dochodowego wolne są: kwoty otrzymywane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie. Przepis ten wymaga aby kwoty na powyższe cele otrzymane były w związku z przeniesieniem służbowym, a ta forma zatrudnienia przewidziana jest w niektórych pragmatykach służbowych (między innymi w służbie celnej, służbie leśnej). Z pisma Pana jednak jasno nie wynika, czy został Pan przeniesiony służbowo do pracy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Tak więc przy braku pewności co do zastosowania w Pana przypadku w/w przepisów, powyższa kwota wypłaty winna być rozliczona w trybie określonym w art. 27 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza uprzejmie prosi Pana o uiszczenie opłaty w wysokości: 5,00 zł. (znakami opłaty skarbowej) należnej od wniesionego podania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika