Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

14.6.2006

dotyczy,br>bloku D zeznania PIT - 36 w kolumnie należna zaliczka w tym zaliczka pobrana przez płatnika (...)

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygnatura: PD-415/20/IW/06

Typ dokumentu:Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura:PD-415/20/IW/06
Autor:Urząd Skarbowy w Łomży
Słowa kluczowe: podatek dochodowy od osób fizycznych remanent zaliczka na podatek zryczałtowany podatek dochodowy
Kategoria:
Pytanie podatnika:dotyczy,br>bloku D zeznania PIT - 36 w kolumnie należna zaliczka w tym zaliczka pobrana przez płatnika w poz. 51 nie należy wykazywać zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Strona 1 z 2
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn, zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani xxxx z dnia 17 marca 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że w bloku D zeznania PIT - 36 w kolumnie należna zaliczka w tym zaliczka pobrana przez płatnika w poz. 51 nie należy wykazywać zryczałtowanego podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 17 marca 2006 roku zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Strona we wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny:

'Zwracam się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży w kwestii dotyczącej rozliczenia wysokości osiągniętego dochodu z tytułu prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej w 2005 roku.
Mianowicie czy w PIT-36 za 2005r. należną zaliczkę na podatek dochodowy z remanentu likwidacyjnego uwzględnić w bloku D, poz. 51 w/w zeznania, w wysokości wpłaconej do US w Łomży? Dodam, że remanent likwidacyjny sporządzony był na dzień 16 VII 2005r.

Stanowisko podatnika

Uważam, iż jest to nieprawidłowe i kwoty tej (wpłaconej zaliczki na podatek dochodowy) nie powinno uwzględniać się w poz. 51 PIT-36, gdyż likwidacja działalności nie nastąpiła z końcem roku, lecz w trakcie trwania roku kalendarzowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ od tego uzależniona jest wysokość nadpłaconego podatku.
Proszę o udzielenia pisemnej interpretacji na moje zapytanie.'

Ocena prawna

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Należne zaliczki na podatek dochodowy od uzyskiwanego dochodu z działalności gospodarczej regulują przepisy art. 44 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 44, ust. 1 pkt 1 podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust.

<>

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 4
  • 4
  • 6
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jozef Ewa Czapczuk

    ocena usługi:

    Rewelacyjnie,solidnie i uczciwie pmogliscie mi Panstwo kolejny raz !dziekuje,polecam innym !
  • Izabela

    ocena usługi:

    Witam profesjonalna szybka rzetelna porada polecam życzę powodzenia zespołowi e-prawnik.pl Izabela
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo fachowa,wyczerpująca i przystępnie napisana opinia . Polecam!
  • Emilia

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za wyczerpującą i konkretną poradę, która upewniła mnie w moich racjach dotyczących odsetek ustawowych od przeterminowanego czynszu. Wasza opinia jest mi bardzo pomocna w argumentacji z pracownikiem administracji. Na pewno skorzystam z dalszej pomocy. Pozdrawiam, z wyrazami szacunku..
  • Nina

    ocena usługi:

    Opinia została sporzadzona profesjonalnie i w terminie. Cena przystępna w stosunku do jakości. Polecam. Nina Kania
  • elwira11

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalna opinie, fachowa kancelaria, na pełno skorzystam jeszcze nie raz. Z wyrazami szacunku Elwira S.
  • JOZEF MOSKAL

    ocena usługi:

  • hokagena

    ocena usługi:

    Chciałabym podziękować za otrzymane opinie ,porady i wnioski do sądu w sprawie zasiłku macierzyńskiego mojej córki. Sprawę po roku dzięki Waszej pomocy wygraliśmy. ZUS wypłacił córce wszystkie zaległe świadczenia i to z odsetkami . Jestem ogromne wdzięczna za pomoc i profesjonalne załatwienie sprawy. Jesteście wspaniali. Nie wiem gdzie mogę zamiescic moja opinie dlatego pisze w ten sposób
  • Aleksandra

    ocena usługi:

    Jestem pod dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi. Opinia jest profesjonalna , rzeczowa i konkretna udzielona w spsób przejzysty i czytelny. Bardzo solidna Kancelaria, fachowa wiedza. Bardzo dziękuję Państwu za pomoc i szybką odpowiedź. Będę korzystala dalej z Panstwa usługi i polecala wszystkim Z wyrazami szacunku. A. Leszczyńska
  • Marcin

    ocena usługi:

    Dziękuję, opinia potwierdziła się w 100%
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne i pomocne opracowanie.
  • dorotastyczynska

    ocena usługi:

  • Władysław

    ocena usługi:

    Bardzo rozbudowana profesjonalna opinia. Więcej niż oczekiwałem. Polecam.
  • Izabela

    ocena usługi:

    Opinia okazała się bardzo przydatna.
  • Szumny Krzysztof

    ocena usługi:

    Bardzo solidna kancelaria . Fachowa wiedza , szybka obsługa. Polecam.
  • alutka123456

    ocena usługi:

  • Paweł Kazana

    ocena usługi:

    jestem po dużym wrażeniem za udzielenie mi odpowiedzi na zadanie pytanie. 14 stron pisma rozwiało moje wszelkie wątpliowsci i teraz jestem spokojniejszy i na pewno skorzystam nastepnym razem z Panstwa porady bo warto. Polecam wszytskim

Porady prawne

  • PIT dla dochodów z zagranicy

    Polak wykonuje w Polsce pracę na podstawie umowy o pracę zawartej z firmą zagraniczną z UE niemającą siedziby na terenie Polski. Od otrzymanego wynagrodzenia musi sam (...)

  • Deklaracja PIT-4 za grudzień 2006 r.

    W grudniu została wypłacona część wynagrodzenia dla pracownika wynikająca z umowy o dzieło, od stycznia nie trzeba już składać deklaracji PIT-4. Czy w tym przypadku (...)

  • PIT-11 dla pracownika na wychowawczym

    Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy od 28.08.2007 r. do 19.02.2008 r. Pracodawca udzielił urlopu wychowawczego we wskazanym terminie. Kiedy wystawić i doręczyć (...)

  • PIT-11/8B

    W jakim terminie należy wydać zwolnionemu pracownikowi PIT-11? Załóżmy, że umowę o pracę rozwiązano w dniu 31.10.05, a ostatnie wynagrodzenie za m-c październik (...)

  • Nieprawdziwa informacja w PIT 11

    Jestem pracownikiem zatrudnionym na etacie w sp. z o.o., której księgowość prowadzi Biuro Obrachunkowe. 11.05.2005 r. otrzymałam z Biura Obrachunkowego PIT-11 za okres (...)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane