W jakiej wysokości dokonujemy poboru zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności (...)

W jakiej wysokości dokonujemy poboru zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę we wniosku z dnia 21 lutego 2005 r. w sprawie poboru zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych, nie jest prawidłowe.

U Z S A D N I E N I E

Porady prawne

Pismem z dnia 21 lutego 2005 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z zapytaniem czy należności licencyjne odnoszące się do grudnia 2004 r. podlegają przepisom nowej umowy ?o podwójnym opodatkowaniu?.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka jest licencjobiorcą programu MBI do wspierania produkcji i zarządzania gospodarką magazynową na potrzeby przedsiębiorstw z branży meblarskiej, w odniesieniu do należności licencyjnych odnoszących się do miesiąca grudnia 2004 r., za które zapłata nastąpiła w miesiącu styczniu 2005 r., Jednostka odprowadziła w imieniu kontrahenta niemieckiego 5 % podatku u źródła.

Zdaniem Spółki potrącenie zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnych, które zgodnie z umową sublicencyjną oraz wystawionymi przez kontrahenta niemieckiego Rechnungami dotyczą opłat za ostatni miesiąc 2004 r., mimo że faktyczna zapłata nastąpiła dopiero w 2005 roku.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż zgodnie z art. 26 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust.1 oraz w art.22, są obowiązane jako płatnicy, pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Natomiast zgodnie z art. 12 ust.1 i 2 w związku z art. 32 pkt 2 lit. a umowy zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r., Nr 12, poz.90), należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Należności te, mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z jego ustawodawstwem, ale jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 % kwoty brutto należności licencyjnych.Powyższa umowa weszła w życie 19 grudnia 2004 r. Zatem pobór zryczałtowanego podatku od należności licencyjnych zapłaconych po 1 stycznia 2005 r. następuje zgodnie z przepisami ,,nowej? umowy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4, art. 236 § 2 oraz art. 223 § 1 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.1 ust. 1 pkt 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej(Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podania i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy.

Zgodnie z poz.1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika