Czy należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów dla ewidencjonowania przychodów (...)

Czy należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów dla ewidencjonowania przychodów i kosztów z najmu lokali, który nie jest przedmiotem działąlności gospodarczej?

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Od kwietnia 2004 r. będzie osiągał oprócz tego przychody z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, który wybudował z własnych środków. Przychody z najmu nie są ? według oświadczenia podatnika ? związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Zdaniem podatnika, w celu rozliczenia się z przychodów osiąganych z najmu nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W tym zakresie zobowiązany jest jedynie do gromadzenia dowodów o poniesionych kosztach i osiągniętych przychodach z tego źródła i wykazywania ich w deklaracjach PIT-5 oraz w zeznaniach rocznych jako przychody z najmu.

Porady prawne

Stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w zakresie podatku dochodowego jest prawidłowe.

W świetle art.24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w jej brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r . ? w dalszej części oznaczanej skrótem ?uopdoof? ? do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów albo ksiąg rachunkowych zobowiązane są osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą.

Ponieważ ? jak wynika to z treści wniosku - w Pana przypadku przychody z najmu nie są przedmiotem działalności gospodarczej, dla ich rozliczenia nie ma Pan obowiązku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podstawę do rozliczenia się z najmu jako samodzielnego źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 uopdoof, stanowią dowody dokumentujące osiągnięte przychody i poniesione koszty. Na ich podstawie wykazane powinny być dane zarówno w deklaracjach PIT-5 jak i w zeznaniach rocznych. Jednocześnie nadmienić należy, iż zgodnie z art. 88 § 1 i 2 w związku z art. 87 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), podatnicy wystawiający rachunki są obowiązani kolejno je numerować i przechowywać kopie tych rachunków, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio także do podatników obowiązanych do żądania rachunków.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika