Czy oddział osoby prawnej posiadający numery identyfikacyjne NIP i REGON może pełnić funkcję płatnika (...)

Czy oddział osoby prawnej posiadający numery identyfikacyjne NIP i REGON może pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo znak N/NP/5784/2004 z dnia 22.06.2004 r. (data wpływu 23.06.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego, przedstawia co następuje.

Pytanie podatnika dotyczy możliwości rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składania stosownych deklaracji podatkowych przez oddziały osoby prawnej. Zdaniem podatnika oddziały te, wyposażone w numery identyfikacyjne REGON i NIP, mogą pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Porady prawne

Z przedłożonego zapytania wynika następujący stan faktyczny. Składający zapytanie podatnik przejmuje w drodze inkorporacji, na podstawie art. 492 par. 1 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych, cztery dotychczas działające spółki. Po połączeniu spółka funkcjonować będzie jako przedsiębiorstwo wielooddziałowe z centralą w Krakowie i pięcioma oddziałami w miastach będących obecnie siedzibami łączonych spółek. Przewiduje się wyposażenie nowo powstałych oddziałów w numery identyfikacyjne REGON i NIP. Uzyskany numer NIP oddział chce wykorzystywać jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, których miejscem świadczenia pracy jest teren działania oddziału.

W związku z powyższym stwierdza się co następuje.
W myśl art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), do obliczania i pobierania podatków jako płatnicy obowiązane są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane zakładami pracy, w odniesieniu do osób, które uzyskują od tych zakładów przychody m.in. ze stosunku pracy.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 98 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, jeżeli zatrudnia pracowników.
Z powyższego wynika, że oddziały osób prawnych mogą być pracodawcami jeżeli spełniają dwa podstawowe warunki:
? są wyodrębnione finansowo - organizacyjnie, mając tym samym status jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej,
? samodzielnie zatrudniają pracowników, co powinno wynikać z przepisów wewnętrznych określających status oddziałów.
Jeżeli ww. przesłanki zostaną spełnione wówczas, w świetle art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oddział będzie płatnikiem podatku dochodowego obowiązanym do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz do składania deklaracji. W takiej sytuacji, w myśl art. 38 ust. 1 ww. ustawy, urzędem skarbowym właściwym do składania deklaracji i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy będzie urząd skarbowy właściwy wg miejsca prowadzenia działalności przez oddział osoby prawnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika