W jaki sposób należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaż działki budowlanej (...)

W jaki sposób należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaż działki budowlanej zakupionej z zamiarem bodowy domu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży ?

Pismem z dnia 21 listopada 2005 r. Podatnik zwrócił się do tut. urzędu o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu materiałami budowlanymi oraz usług ogólnobudowlanych. Prywatnie wraz z żoną kupił Pan działkę budowlaną, na której zamierza wybudować dom z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.

W związku z powyższym zwraca się Pan z zapytaniem: w jaki sposób należy rozliczyć podatek dochodowy w momencie sprzedaży nieruchomości?

Porady prawne

Zdaniem Pana, jeżeli sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem 5 lat od zakończenia budowy, będzie musiał naliczyć 10% podatek ryczałtowy.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacji podatkowej, wyjaśnia, co następuje:z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonał Pan wraz z małżonką zakupu działki budowlanej z zamiarem wybudowania domu przeznaczonego do dalszej odsprzedaży. Zamiar ten (powstały już w momencie zakupu działki budowlanej) wskazuje, że sprzedaż wybudowanego domu nastąpi w celach zarobkowych. Biorąc pod uwagę ten fakt należy stwierdzić, iż jest to okoliczność wskazująca na prowadzenie przez Pana działalności gospodarczej ponieważ w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Zatem wszystkie operacje księgowe związane z tym zdarzeniem gospodarczym powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Przedstawione przez Pana stanowisko w ww. sprawie byłoby słuszne tylko w sytuacji o której mówi art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) specyfikujący źródła przychodów. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,d) innych rzeczy,- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika