Czy zakupiony motocykl można wprowadzić do ewidencji jako środek trwały?

Czy zakupiony motocykl można wprowadzić do ewidencji jako środek trwały?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu zapytania z dnia 16.12.2004 r., uzupełnionego pismem z dnia 27.12.2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza pan zakupić motocykl za kwotę powyżej 3.500,00 zł. który będzie użytkowany dłużej niż jeden rok. Ma pan wątpliwość, czy zakupiony motocykl można wprowadzić do ewidencji jako środek trwały.

Zgodnie z art. 22a ustawy z dnia 26.07.1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych środkami trwałymi są stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

Porady prawne
  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
    - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1.

Zasady amortyzacji środków trwałych regulują przepisy art. 22a ? 22o tejże ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do treści art. 22n ust 2 wyżej cytowanej ustawy, podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Reasumując motocykl może być uznany za środek trwały, o ile spełni warunki określone w ww. art. 22a ust 1. Podatnik natomiast, mocą art. 22n, jest obowiązany do prowadzenia ewidencji środków trwałych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika