Dotyczy ustalenia momentu uzyskania przychodu należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Dotyczy ustalenia momentu uzyskania przychodu należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U., Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 19. 12. 2003 r. nr PDP-423/29-1/03 w związku z zapytaniem ww. Jednostki w sprawie ustalenia momentu uzyskania przychodu należnego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka ta zawarła z działającym w imieniu Skarbu Państwa Prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego umowę sprzedaży. Jak wynika z treści aktu notarialnego Rep. A 6830/2003 z dnia 27. 11. 2003 r. przedmiotem sprzedaży było prawo wieczystego użytkowania działek 4/8 i 10/3 oraz prawo własności budynku administracyjnego, laboratoryjnego i garażowego za łączną cenę brutto 14.887.774,00 zł. Na cenę tę składała się wartość : prawa wieczystego użytkowania gruntów, wartość budynków wg stanu przed ich adaptacją i modernizacją oraz wartość robót budowlano - modernizacyjnych wraz z zagospodarowaniem terenu.
Zgodnie z ustaleniami stron Spółka otrzymała zadatek na poczet ceny w wysokości ......zł. już w dniu 25. 06. 2003 r., pozostałą zaś część ceny, tj. 10.887.774.00 zł jak wynika z § 4 aktu notarialnego - Spółka miała otrzymać w ratach w miesiącu grudniu.W związku z powstałymi wątpliwościami ww. Spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z zapytaniem w sprawie ustalenia momentu powstania przychodu podatkowego z tytułu otrzymania ww. zadatku.

Porady prawne

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego tut. organ wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 a pkt 1 ustawy z dnia 15. 02. 1993 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2000r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia rachunku, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym nastąpiło wydanie rzeczy, zbycia praw majątkowych.

W przedmiotowej sprawie nie wskazano daty wystawienia faktury, a zatem kwestia momentu uzyskania przychodu należnego dla celów podatku dochodowego będzie zależała od pozostałych ww. elementów.

Biorąc pod uwagę, iż przedmiotem ww. umowy sprzedaży jest przeniesienie własności nieruchomości w stanie uwzględniającym dokonane w stosunku do niej prace adaptacyjne i modernizacyjne należy uznać, iż przychód podatkowy zgodnie z art. 12 ust. 3a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie miał miejsce (w tym z tytułu uiszczonego zadatku) w dniu zbycia praw majątkowych, czyli podpisania aktu notarialnego, tj. w listopadzie 2003 r.

Bez wpływu na ustalenie momentu uzyskania przez Spółkę przychodu pozostaje przy tym to, iż po podpisaniu aktu sprzedaży prowadzone były jeszcze prace adaptacyjne i modernizacyjne, za które zapłatę Spółka miała uzyskać wg ustaleń wynikających z aktu notarialnego dopiero po ich zakończeniu, tj. w grudniu, jak również że protokolarne wydanie nieruchomości nabywcy miało nastąpić także dopiero w tym miesiącu. W tym bowiem czasie, tj. w grudniu całość przedmiotu umowy stanowiła już własność nabywcy zgodnie z aktem notarialnym przenoszącym prawo wieczystego użytkowania gruntu, nieruchomości i nakładów poniesionych na jej adaptację i modernizację. Wbrew stanowisku Spółki możliwe przy tym było w miesiącu dokonania sprzedaży i uzyskania przychodu (częściowo faktycznego a częściowo należnego} ustalenie kosztów uzyskania tego przychodu. Część bowiem kosztów z tytułu adaptacji i modernizacji do tego czasu została już bowiem faktycznie poniesiona, a pozostała do wykonania musiała być uprzednio skalkulowana dla celów przedmiotowej umowy. Oznacza to, że ich zarachowanie w dacie uzyskania przychodów było możliwe skoro zostały określone co do rodzaju i kwoty zgodnie z art. 15 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika