Czy w przypadku braku możliwości zastosowania stawki 0% do opodatkowania transakcji wewnątzwspólnotowej (...)

Czy w przypadku braku możliwości zastosowania stawki 0% do opodatkowania transakcji wewnątzwspólnotowej podatnik powinien pomniejszyć przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych o podatek VAT ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (. Dz.U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 grudnia 2006r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione przez Pana we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 20 grudnia 2006r. stanu faktycznego wynika, iż jest Pan współwłaścicielem FIRMY .... spółka jawna, która w ramach działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów za granicę w związku z dostawą wewnątrzwspólnotową na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej. Wątpliwości dotyczą prawidłowości ustalenia przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych tj. czy w przypadku braku możliwości zastosowania stawki 0% do opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowej podatnik powinien pomniejszyć przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych o podatek VAT.

Porady prawne

Zgodnie z stanowiskiem zawartym w przedmiotowym piśmie ? Pana zdaniem podatek VAT należny w związku z ewentualnym obowiązkiem opodatkowania transakcji wewnątrzwspólnotowej krajową stawką podatku VAT pomniejsza przychody ze sprzedaży, co bezpośrednio wynika z art.14 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Rozpatrując przedstawiony w Pana wniosku stan faktyczny z uwzględnieniem mających w nim zastosowanie przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego, stwierdza co następuje:

W myśl art.14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika