Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wydatki związane ze zorganizowaniem pikniku kulturalno- sportowego (...)

Podatnik zwrócił się z pytaniem czy wydatki związane ze zorganizowaniem pikniku kulturalno- sportowego dla pracowników Spółki i ich rodzin, sfinansowane ze środków obrotowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 14.07.2006 r. (wpływ do tut. Urzędu 17.07.2006 r.) uzupełniony o dodatkowe informacje w dn. 03.08.2006 r. dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza,że stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: W dniu 10.06.2006 r. Spółka zorganizowała piknik kulturalno ? sportowy dla pracowników Spółki i ich rodzin. W związku z tym poniosła koszty dotyczące obsługi: wynajem namiotu, zabezpieczenie medyczne, transport na piknik i z powrotem, wyżywienia i animacje. Całkowity koszt imprezy wyniósł ok. 50.000 zł. Uczestniczyło w nim ok. 900 osób. W opinii Spółki w/w wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż impreza jest związana z całokształtem funkcjonowania podmiotu i przynosi korzyści natury ekonomicznej, a jej celem jest integracja załogi całego Zakładu.

Porady prawne

Odnosząc się do tak zaprezentowanego stanu faktycznego Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
Definicję kosztów uzyskania przychodów, zawiera art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. W myśl w/w przepisu kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty zarówno te które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami podatkowymi, jak i koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe, ale ich poniesienie jest racjonalne, związane z prowadzoną działalnością i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania osoby prawnej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż piknik miał charakter kulturalno ? sportowy i został zorganizowany dla pracowników wraz z rodzinami. Zatem w świetle zacytowanego na wstępie art. 15 ust. 1 ustawy trudno jest znaleźć przesłanki pozwalające Spółce zaliczyć wykazaną kwotę do kosztów uzyskania przychodów. Takie wydatki nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przedsiębiorstwa i nie są związane z całokształtem funkcjonowania podmiotu, gdyż przedmiotowa impreza została zorganizowana nie tylko dla pracowników Spółki, ale również dla ich rodzin.Niewątpliwie celem takich spotkań jest stworzenie dobrej atmosfery i zacieśnienie więzi zarówno między pracownikami jak i między pracownikami a firmą, co może przyczynić się do zwiększenia przychodów Spółki. O ile więc związek przyczynowo ? skutkowy poniesionego kosztu z uzyskaniem przychodu w przypadku uczestnictwa samych pracowników firmy w przedmiotowej imprezie jest zauważalny, to w przypadku rodzin pracowników, takiego związku z oczywistych powodów nie widać. Jeżeli zatem Spółka potrafiłaby udokumentować i uprawdopodobnić, że w jakiejś części poniesiony wydatek dotyczący pracowników Spółki spełnia warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy, to w tej części mogłaby zaliczyć przedmiotowy wydatek do kosztów uzyskania przychodów. Ponieważ jednak ogólny koszt imprezy odnosi się do pracowników Spółki i ich rodzin łącznie, a z opisanego stanu faktycznego nie wynika, iż Spółka potrafi dokonać podziału kosztu na część dotyczącą pracowników i część dotyczącą ich rodzin, to mając powyższe na uwadze Spółka nie może zaliczyć wydatków dotyczących w/w imprezy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu w/cyt. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

? zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę;
? stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika