Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowane winny być usługi transportowe, eksportowe, (...)

Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowane winny być usługi transportowe, eksportowe, wykonane i zafakturowane na rzecz kontrahenta krajowego przed 1 majem 2004 roku, od których obowiązek podatkowy w związku z późniejszą zapłatą powstał po 1 maja 2004 roku ?

Zgodnie z art. 18 ust. 3 obowiązującej do 30 kwietnia 2004 roku ustawy z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.Nr 11, poz. 50 z 1993 roku ze zmianami) w eksporcie towarów i usług (...) stawka podatku wynosiła 0%, pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w art. 27 ust. 4, tj. ewidencji zawierającej między innymi kwoty sprzedaży i kwoty zakupów. W przypadku usług przewozu osób i ładunków taborem samochodowym obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a tej ustawy, powstawał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Zgodnie z art. 41 obowiązującej od 1 maja 2004 roku ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) tego typu usługi wykonywane na rzecz kontrahenta krajowego opodatkowane są podstawową, 22% stawką podatku. W art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a aktualnie obowiązującej ustawy, moment powstania obowiązku podatkowego od świadczenia tego typu usług został określony identycznie, jak w poprzednio obowiązującej ustawie.

Porady prawne

Zaznaczyć należy, że w aktualnie obowiązującej ustawie nie zawarto przepisów przejściowych określających szczególne zasady przy stosowaniu stawki podatkowej w przypadku usług transportowych wykonanych pod rządami poprzedniej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, od których obowiązek podatkowy powstał w okresie obowiązywania nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Należy zatem przyjąć, że w sprawie tej zasadnicze znaczenie ma fakt, że usługa została wykonana i zafakturowana w stanie prawnym nadającym wystawcy prawo do zastosowania preferencyjnej ? 0% stawki podatku. Zmiana przepisów nie może wywoływać skutków w postaci podwyższenia stawki podatkowej, gdyż zmienione przepisy nie działają wstecz oraz nie powodują cofnięcia praw nabytych ( w tym przypadku prawa do 0% stawki podatku).Stanowiska tego nie może zmienić fakt, że obowiązek podatkowy powstał w momencie obowiązywania nowych przepisów. Obowiązek podatkowy wskazuje jedynie rozliczenie, w którym czynność ta winna zostać ujęta. Fakt, iż czynność ta powinna zostać ujęta w rozliczeniu za okres obrachunkowy, za który obowiązują już dla tego typu usług nowe stawki podatkowe nie oznacza, że winny być one zastosowane do opodatkowania tej czynności. Nie ma zatem potrzeby korygowania faktury dokumentującej wykonanie tej czynności. Usługę tę należy wykazać w rozliczeniu za maj br. jako opodatkowaną 0% stawką podatku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika