Dotyczy możliwości korzystania z odliczenia podatku naliczonego od paliw silnikowych.

Dotyczy możliwości korzystania z odliczenia podatku naliczonego od paliw silnikowych.

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.05.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie w oparciu o art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w opisanej przez podmiot sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż użytkuje Pan samochód ciężarowy na podstawie umowy leasingu zawartej w dniu 12.09.2003r. Powyższą umowę zgodnie z wymogami art. 154 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zarejestrował Pan w tut. urzędzie w dniu 26.04.2004r.

Porady prawne

Pana wątpliwości dotyczą możliwości korzystania z odliczenia podatku naliczonego od paliw silnikowych, Pana zdaniem przepis art. 88 ust.1 pkt 3 omawianej ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy tylko pojazdów samochodowych nabywanych po 1 maja 2004r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony powyżej stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.

Art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (...) wskazuje, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: DŁ=357 kg + n x 68kg (...) kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł

W myśl postanowień art. 86 ust. 5 ww. ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3.

Tak więc istotne jest aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, iż ładowność przedmiotowego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

W związku z powyższym, jeżeli użytkowany przez Pana samochód posiada wydane świadectwo homologacji i z tego dokumentu wynika ładowność niższa, niż określona ww. wzorem nie przysługuje Panu prawo obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do posiadanego samochodu.

Dodatkowo Naczelnik tut. urzędu informuje, iż wskazane przez Pana stanowisko jest nieuzasadnione. Odwołanie do art. 86 ust. 3 i 5 zawarte w przepisie art. 88 ust.1 pkt 3 ma na celu ustalenie rodzaju samochodu w stosunku do którego nie przysługuje prawo do odliczenia wydatków poniesionych na zakup paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu.

Ustawodawca w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie zawarł okresów przejściowego dla tego typu odliczeń. W związku z powyższym przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy dotyczy wszystkich pojazdów wykorzystywanych przez podmioty gospodarcze, a nie tylko pojazdów nabytych po 1 maja 2004r.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika