? czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,? czy (...)


? czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
? czy Spółka jest zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego przy zakupach inwestycyjnych poczynionych na modernizację budynku znajdującego się na terenie tej nieruchomości.

p o s t a n a w i a

uznać jako nieprawidłowe stanowisko Spółki przedstawione w powyższym wniosku.

Uzasadnienie

W dniu 30 marca 2007r. Spółka złożyła wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się o wyjaśnienie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług m. in. w sprawie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych przeznaczonych na modernizację budynku w związku z dokonaniem zwolnionej z opodatkowania sprzedaży tego budynku wraz z gruntem.

Porady prawne

Z treści wniosku wynika, iż wymieniona zabudowana nieruchomość była użytkowana przez Spółkę od dnia jej nabycia tj. od 01.03.2001r., czyli przez okres dłuższy niż 5 lat.

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż w dniu 01 marca 2001r., Spółka w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, nabyła nieruchomość, zabudowaną budynkiem za łączną kwotę 1.838.811zł (grunty - 546.945zł, place wraz z ogrodzeniem - 50.466zł, budynek - 1.241.400zł).

Z uwagi na nabycie przedmiotowej nieruchomości na podstawie aktu notarialnego od osób fizycznych nie wystąpił podatek naliczony przy tej transakcji. Okoliczność ta w sposób oczywisty wskazuje, iż Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W trakcie użytkowania nieruchomości Spółka dokonała nakładów inwestycyjnych. Nakłady ogółem wynosiły od 2004 roku do dnia złożenia wniosku 572.237zł. W związku z tym, że nieruchomość była wykorzystana wyłącznie do działalności opodatkowanej Spółka skorzystała z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych.

Spółka we wskazanym na wstępie wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego wnosi o rozstrzygnięcie następujących wątpliwości:

? czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

? czy Spółka jest zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego przy zakupach inwestycyjnych poczynionych na modernizację budynku znajdującego się na terenie tej nieruchomości.

Pierwsza kwestia została szeroko omówiona i wyjaśniona w postanowieniu tut. organu znak PP/443-21/07, natomiast drugie zagadnienie jest przedmiotem niniejszego postanowienia.

Na tle takich okoliczności faktycznych Podatnik formułuje stanowisko, iż obowiązek korekty podatku naliczonego od zakupów inwestycyjnych odliczonego w momencie dokonania tych zakupów nie wystąpi, gdyż występuje on tylko w przypadku, gdy podatnik dokonywał zakupów związanych zarówno z czynnościami uprawniającymi, jak i nie uprawniającymi do obniżenia kwoty podatku należnego. Ponadto Spółka wskazuje, że ustawodawca zastrzegł, iż w sytuacji gdy dokonywana jest sprzedaż środków trwałych używanych przez podatnika do prowadzenia działalności - wartości tej sprzedaży nie uwzględnia się w proporcji sprzedaży.

Mając na uwadze treść oraz zakres zapytania, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu wyjaśnia co następuje:

Postanowieniem znak PP/443-21/07 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie sprzedaży nieruchomości użytkowanej w okresie dłuższym niż 5 lat, na którą w trakcie użytkowania poniesiono nakłady inwestycyjne przekraczające 30% jej wartości początkowej tut. organ uznał, iż stanowisko Spółki wyrażone we wniosku z dnia 28.03.2007r. (data wpływu 30.03.2007r.) jest prawidłowe. W konsekwencji dostawa opisanej przez Spółkę nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania, co zostało szeroko uzasadnione w wyżej wymienionym postanowieniu.

Podkreślić zatem należy, iż zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług do dostawy opisanej przez Spółkę nieruchomości nie pozostaje bez wpływu na odliczenie przez Spółkę podatku naliczonego przy nabyciach inwestycyjnych dotyczących tej nieruchomości.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio. Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Ww. zasady stosuje się w odniesieniu do podatników, u których występuje tzw. sprzedaż mieszana (opodatkowana i zwolniona), a podatnik nie jest w stanie określić odrębnie kwot podatku naliczonego związanych ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną.

Podkreślić jednakże należy, iż ustawodawca ustalił też zasady postępowania w sytuacji gdy w okresie korekty, nastąpi sprzedaż towaru.

Zgodnie z art. 91 ust.

4 - 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. Korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

W tym miejscu należy przytoczyć przepis art. 91 ust. 7 cytowanej ustawy, zgodnie z którym przepisy art. 91 ust. 1 - 5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Ten ostatni przepis adresowany jest więc do podatników, którzy wykorzystywali nabyty towar do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego. Przepis nakazuje więc dokonanie korekty również tym podatnikom, którzy odliczyli podatek naliczony w całości, jako że nabyty towar służył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej.

Podkreślić należy, iż przedmiotowa nieruchomość, która zgodnie z treścią wniosku była wykorzystywana tylko i wyłącznie do czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z chwilą sprzedaży (zwolnionej z opodatkowania) zmienia swoje przeznaczenie i od tego momentu związana jest ze sprzedażą zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż spełnione są przesłanki wymienione w art. 91 ust. 7 cytowanej ustawy, w konsekwencji w stosunku do towarów i usług nabytych w celu modernizacji przedmiotowego budynku po 01.05.2004r. Spółka jest zobowiązana do skorygowania kwoty podatku naliczonego stosując odpowiednio przepisy art. 91 ust. 1 - 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Warto również zaznaczyć, że obowiązek przeprowadzenia korekty w sytuacji, gdy środek trwały, związany z działalnością pozwalającą na odliczenie podatku, zostanie sprzedany, a sprzedaż ta będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania (bez prawa do odliczenia) wynika też z przepisów prawa wspólnotowego. Przepisy art. 185 - 188 dyrektywy 2006/112/WE Rady Europy z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. L Nr 347) zawierają regulacje dotyczące dokonania korekty pierwotnego rozliczenia podatku przez podatników w sytuacji, gdy po złożeniu rozliczenia zmieniły się czynniki mające wpływ na obliczenie kwoty podlegającej odliczeniu. Powyższe regulacje związane są z faktem, że we wspólnym systemie podatku od wartości dodanej obowiązuje zasada odliczenia niezwłocznego.

W tym momencie czasowym związek podatku do odliczenia z poszczególnymi rodzajami czynności ma charakter prognozowany, planowany i ostatecznie może on się zmienić. Regulacje te nakazują oceniać ostateczny zakres prawa do odliczenia w oparciu o finalne i rzeczywiste przeznaczenie towaru czy też usługi, w cenie której zawarty był podatek mający podlegać odliczeniu. Z orzecznictwa ETS wynika, iż istnieje konieczność korekty w sytuacji, gdy zmiana prawa do odliczenia jest skutkiem uzewnętrznionej woli podatnika ? następuje na skutek jego zachowania. Natomiast nie mogą zmieniać prawa do odliczenia okoliczności, następujące po skorzystaniu z tego prawa, bez woli podatnika ? niezależne od niego. W tym kontekście w obecnym stanie prawnym (obowiązującym od 1 maja 2004 r.) częściowo straciły na aktualności poglądy, w myśl których późniejsza zmiana przeznaczenia towaru bądź usługi nie wpływa na zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu.

Zatem należy stwierdzić, iż stanowisko Spółki w tej sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika i inkasenta, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika