Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji w sprawie możliwości pomniejszenia podatku (...)

Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji w sprawie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup paliwa i części do samochodu przerobionego na autobus posiadający 15 miejsc siedzących i dopuszczalną ładowność 1.550 kg. Strona dokonała zakupu w miesiącu listopadzie 2003 r. samochodu używanego Ford Transit, który został przerobiony z miejsc siedzących 8 na 15. W miesiącu grudniu 2003 r. wymieniony samochód został zarejestrowany jako autobus.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów lub usług.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg., co reguluje przepis art. 25 ust. 3a) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Żaden przepis ustawy o podatku od towarów i usług nie zabrania w ustawowym terminie odliczenia podatku z faktury dokumentującej zakup paliwa benzynowego, oleju napędowego lub gazu, zużywanych do napędu samochodów innych niż osobowe, o ładowności powyżej 500 kg, jeżeli zakup związany jest ze sprzedażą opodatkowaną. Faktura w takim przypadku na podstawie której odliczono podatek naliczony musi spełniać wszystkie inne warunki formalne, w tym warunek wynikający z 35 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.), czyli faktury dokumentujące sprzedaż paliw ww. wlewanych do baku samochodu, powinny zawierać numer rejestracyjny samochodu.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia samochodu osobowego. Pojęcia tego nie definiują również inne przepisy prawa podatkowego. W tej sytuacji należy odnieść się do definicji tego pojęcia zawartej w innych przepisach prawa. W polskim prawodawstwie najbardziej powszechny jest podział samochodów na rodzaje dokonywane dla potrzeb ruchu drogowego.
Przez samochód osobowy zgodnie z art. 2 pkt 40 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602 z 1997 r.) należy rozumieć - pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu, natomiast autobus jest to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (art. 2 pkt 41).
Tak więc ograniczenia zawarte w art. 25 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wyżej cyt. dotyczące obniżenia kwoty podatku należnego nie bedą miały zastosowania w przypadku zakupu samochodu ciężarowego, autobusu, jak i paliwa do nich.
Ponadto kwestię odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup części do samochodów reguluje przepis art. 25 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. cyt. wyżej, który stanowi, iż zakup części składowych nie daje prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku, gdy części te posłużą do wytworzenia przez podatnika samochodu osobowego lub innego samochodu o dopuszczlnej ładowności do 500 kg, a wytworzony z tych części samochód zostanie zaliczony przez podatnika do środków trwałych. Tak więc niezależnie od tego czy nabywane części składowe (zamienne), które posłużą do naprawy czy ulepszenia samochodu, jak również czy będą one użyte do remontu (ulepszenia) samochodu osobowego, czy ciężarowego -odliczenie podatku naliczonego przysługuje na ogólnych zasadach.
Mając na względzie przedstawiony powyżej stan prawny i faktyczny należy stwierdzić, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa i części zamiennych do zakupionego w miesiącu listopadzie 2003 r. przedmiotowego pojazdu.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika