Moment obowiązku zainstalowania kasy rejestrujacej w 2006r.

Moment obowiązku zainstalowania kasy rejestrujacej w 2006r.

Na podstawie art.14a §1 i § 4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), w związku z Pana wnioskiem z dnia 24 lutego 2006r. (data złożenia w tut. organie podatkowym 27.02.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 24 lutego 2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Przedstawiony przez Pana stan faktyczny;

Jak wynika ze stanu faktycznego działalność gospodarczą rozpoczął Pan w 2002r., jest Pan podatnikiem podatku VAT. W latach 2002 -2004 obroty z prowadzonej działalności gospodarczej nie obligowały Pana do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej. W 2005r. sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej wyniosła 19 456,00zł.

W swoim wniosku zwraca się Pan z zapytaniem, czy w roku 2006 zobowiązany Pan będzie do zainstalowania kasy rejestrującej.Według Pana w 2006 roku nie jest Pan zobowiązany do zainstalowania kasy rejestrującej.



Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich informuje co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty z tytułu rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących od 1 kwietnia 2006r. reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51 poz. 375).

Zgodnie z przepisem § 3 ust. 1 pkt 3 tego rozporządzenia do dnia 31 grudnia 2006r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40 000zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania.
Zwolnienie to, zgodnie z § 3 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu 2006r.

przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40 000zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Ponieważ w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył Pan obrotu, o którym mowa w art. 111, ust. 1 ustawy o VAT, nie był Pan zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej z dniem 1 stycznia 2006r.
Jednakże fakt rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy w 2006 roku będzie uzależniony od uzyskiwanego przez Pana w 2006r. obrotu z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jak bowiem wskazuje przepis cytowanego wcześniej § 3 ust. 5 rozporządzenia zwolnienie to utraci moc z chwilą przekroczenia obrotów w wysokości 40 000zł w ciągu 2006r.

Zaznaczyć dodatkowo należy, że zgodnie z § 3 ust. 7 rozporządzenia, zwolnień, o których mowa w § 3 ust.1 nie stosuje się do:

  1. podatników, którzy przed dniem 31 marca 2006r. utracili prawo do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania zgodnie z przepisami obowiązującymi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
  2. podatników, w odniesieniu do których przepisy obowiązujące przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia przewidywały powstanie obowiązku oraz określały termin rozpoczęcia ewidencjonowania po dniu 31 marca 2006r. w związku z zaistniałymi do dnia 31 marca 2006r. okolicznościami powodującymi utratę prawa do zwolnienia, innymi niż wyznaczony przepisami termin zakończenia zwolnienia na dzień 31 marca 2006r.; przepis ten nie dotyczy podatników spełniających warunki do zastosowania zwolnienia określonego w ust. 1 pkt 4.

W przypadku tych podatników stosuje się terminy rozpoczęcia ewidencjonowania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących.

W swoim wniosku nie podaje Pan wysokości obrotów osiągniętych w I kwartale 2006r., nie wskazuje Pan również czy obroty z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą kształtowały się na podobnym poziomie jak w roku 2005., w związku z czym Pana stanowisko co do braku obowiązku instalowania kasy rejestrującej w 2006r. należy uznać za nieprawidłowe.

Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.



Stosownie do treści art. 14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art. 14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika