Czy przyjęty przez spółdzielnię niżej podany sposób dokumentowania obrotów dla potrzeb rozliczeń (...)

Czy przyjęty przez spółdzielnię niżej podany sposób dokumentowania obrotów dla potrzeb rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług jest prawidłowy:
1. usługi wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy będą rejestrowane w rejestrze sprzedaży VAT na podstawie noty księgowej zawierającej obrót dotyczący wszystkich lokali mieszkalnych,
2. usługi dotyczące opłat eksploatacyjnych za garaże ewidencjonowane będą w rejestrze VAT na podstawie faktury zbiorczej obejmującej opłaty od wszystkich użytkowników garaży,
3. wpłaty na uzupełnienie wkładów z tytułu przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własnościowe nie będą wliczane do podstawy opodatkowania na podstawie art. 153 ust. 2, ponieważ pierwsze zasiedlenia wszystkich lokali będących własnością spółdzielni nastąpiły przed dniem 01.05.2004 r.
4. pozostałe usługi będą dokumentowane imiennymi fakturami VAT.

Odpowiadając na pismo strony, sprowadzające się w zasadzie do prośby o potwierdzenie ilości i rodzajów ewidencji zaprowadzonych przez stronę, oraz rodzajów dokumentów, na podstawie, których będą dokonywane wpisy do ewidencji, informuje się, że zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) ?podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencje zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 ? dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.?

Porady prawne

Wymieniony w tym przepisie art. 90 dotyczy zasad określania kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w sytuacji gdy podatnik wykorzystuje towary i usługi do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje mu takie prawo, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.

Analizując powołane przepisy, należy stwierdzić, że podobnie jak w stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r., ustawodawca pozostawił podatnikowi prawo wyboru w zakresie ilości i sposobu prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług. W ustawie zakreślono jedynie ramy tego co powinna zawierać ewidencja aby prawidłowo została sporządzona deklaracja podatkowa. Zatem, jeżeli przyjęty przez stronę sposób ewidencjonowania usług pozwoli na uzyskanie wszystkich niezbędnych danych do sporządzania deklaracji należy uznać, że jest on prawidłowy.

Co do zasad dokumentowania sprzedaży przez stronę, tut. organ podatkowy potwierdza, że zgodnie z art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób, podatnicy obowiązani są do wystawienia faktury.

Ponadto informuje się, że w art. 19 ust. 13 pkt 11 ww. ustawy stwierdzono, że z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali, członków spółdzielni będących właścicielami lokali lub na rzecz właścicieli lokali, niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 ze zm.) ? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności za te czynności. Przy czym w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy postanowiono czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5, zwolnić od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym, spółdzielnia mieszkaniowa z tytułu opłat tzw. ?czynszowych? (dotyczy m.in. eksploatacji i utrzymania lokali, eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni lub nieruchomości wspólnych, zobowiązań spółdzielni z innych tytułów, funduszu remontowego) wymaganych od członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych oraz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni ma obowiązek zaewidencjonować je i zadeklarować jako sprzedaż zwolnioną od podatku, w rozliczeniu za miesiąc (okres) otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności czynszu.

Tut. organ podatkowy informuje, że stosownie do art. 153 ust. 2 obowiązującej obecnie ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega w ogóle opodatkowaniu przekształcenie przysługującego członkowi spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu ? jeżeli ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz zasiedlenie tego lokalu nastąpiło przed dniem 1 maja 2004 r. Jak wynika z zacytowanego przepisu wymieniony warunek musi być spełniony łącznie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika