Jaka stawka podatku VAT jest właściwa do opodatkowania usług montażu zamków, klamek i innych okuć (...)

Jaka stawka podatku VAT jest właściwa do opodatkowania usług montażu zamków, klamek i innych okuć budowlanych oraz instalacji alarmowej, domofonowej oraz videofonowej - wykonywanych w mieszkaniach i lokalach użytkowych?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Pana D O przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2006r. (data wpływu 10.11.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług od świadczenia usług montażu okuć budowlanych w drzwiach oraz usług instalacji alarmowej, domofonowej bądź videodomofonowej w lokalach mieszkalnych i użytkowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 10.11.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek Pana D O o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, a w dniu 15.12.2006r. wpłynęło uzupełnienie do tego wniosku.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik przedstawiając stan faktyczny poinformował, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług m.in. w zakresie wymiany i montażu zamków, klamek i innych okuć budowlanych - sklasyfikowanych w PKWiU w grupowaniu 45.42.1 ?Roboty związane z montażem stolarki budowlanej? oraz w zakresie instalacji alarmowej, domofonowej oraz videodomofonowej ? sklasyfikowanych w PKWiU w grupowaniu 45.34 ?Roboty instalacyjne budowlane pozostałe?. Usługi wykonywane są w mieszkaniach oraz w lokalach użytkowych.

We wniosku postawiono zapytanie o prawidłową stawkę podatku VAT dla powyższych usług.

Wnioskodawca przedstawiając własne stanowisko stwierdził, iż usługi polegające na wymianie, naprawie oraz montażu zamków, klamek i innych okuć budowlanych w drzwiach już zamontowanych należy kwalifikować jako roboty remontowe i konserwacyjne, natomiast usługi montażu zamków, klamek i innych okuć budowlanych w nowo wybudowanych budynkach jako roboty budowlano ? montażowe. Jeżeli prace te są wykonywane w budynkach sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe oraz ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencja Prezydenta RP, to na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%. Natomiast gdy usługi te wykonywane są we wszystkich innych budynkach obowiązuje stawka 22%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie nie uznał stanowiska Strony za prawidłowe, ponieważ wymaga ono częściowej korekty.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się stawkę podatku w wysokości 7%. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei art. 2 pkt 12 ww. ustawy określa, że do obiektów budownictwa mieszkaniowego zalicza się następujące budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupach: 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 ? budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto w § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) postanowiono, że stawkę podatku określoną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 20 załącznika wyszczególniono: budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), takich jak: domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani rozporządzenia wykonawczego nie definiują takich pojęć jak: budowa, remont, czy roboty konserwacyjne obiektów budowlanych.

Zgodnie z art. 3 pkt 6, 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. z 2003r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) przez ?budowę? należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego; przez ?roboty budowlane? ? budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego; przez ?remont? ? wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji. Natomiast ?konserwacja?, zgodnie z § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. z 1999r. Nr 74, poz. 836) oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku.

Stosownie do przepisu art. 8 pkt 3 cyt. wyżej ustawy, usługi wymienione w przepisach o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, za wyjątkiem usług elektronicznych.

Jak wskazano we wniosku, usługi których dotyczy zapytanie Strony sklasyfikowane są w PKWiU w dziale 45 ?Roboty budowlane?, obejmującym zgodnie z objaśnieniami do tego działu m.in. prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (w tym montażowe i instalacyjne) oraz remoncie już istniejących obiektów.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki obniżonej do wys. 7 %, jeżeli wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług oraz w § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia wykonawczego do ustawy.

Wysokość stawki podatku nie zależy zatem od rodzaju lokalu, w którym usługa jest wykonywana (mieszkalny, czy użytkowy), lecz rodzaju obiektu budowlanego (budynku), w którym lokal ten się znajduje.

Stanowisko zaprezentowane przez Stronę jest zatem zbieżne z oceną tutejszego organu podatkowego, jednakże nie uwzględnia regulacji wynikających z § 5 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.

W przypadkach, do których nie mają zastosowania powołane wyżej przepisy art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. a ustawy oraz § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej, wynikającej z art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika